Facebook Google+ Twitter

Wystawa surrealistów w szwajcarskim Basel

W budynku Fundacji Beyler, szwajcarskiego Basel, 3 października otwarto wystawę poświęconą surrealistom działającym w międzynarodowym środowisku paryskim. Było to możliwe dzięki wypożyczeniu dzieł sztuki z całego świata.

Galeryści, mecenasi i kolekcjonerzy sztuki, założyciele Fundacji Hildy i Ernest Beyeler w specjalnie skonstruowanym budynku otwartym w 1997 roku, postanowili dzielić się swoją pasją z publicznością. Oprócz stałej wystawy muzealnej z ponad dwustoma obrazami impresjonistów i postimpresjonistów, będącymi owocem pasji kolekcjonerskiej państwa Beyeler, fundacja organizuje systematyczne wystawy czasowe, które dzięki współpracy muzeów całego świata stają się zawsze wielkim wydarzeniem artystycznym nie tylko Szwajcarii.

Po niedawno zamkniętej wystawie, prezentującej dorobek artystyczny rzeźbiarzy Constantina Brancusi i Richarda Serra, przyszła kolej na przedstawienie międzynarodowego środowiska surrealistów w Paryżu. Oboje przygotowywali tę wystawę, chociaż Ernest Beyeler zmarł z początkiem tego roku i nad fundacją czuwa już tylko Hildy.

Wystawa zatytułowana „Dali, Magritte, Miró – Surrealismus in Paris” będzie trwać od niedzieli 2 października 2011 do 29 stycznia 2012 roku. Publiczność może zobaczyć 290 dzieł sztuki czterdziestu artystów i autorów, wśród nich: Salvadore Dali, Rene Magritte, Joan Miró, Hans Arp, Pablo Picasso, Francis Picabia, Marcel Duchamp, André Masson, Giorgio de Chirico, Meret Oppenheim.
Wielkim wydarzeniem jest zaprezentowanie publiczności nigdy dotąd nie udostępnionej kolekcji pani Simon Collet, pierwszej żony Andre Bretona.

Celem wystawy jest prezentacja ruchu surrealistycznego w środowisku paryskim. Surrealizm zrodził się zaraz po I wojnie światowej, której absurd barbarzyństwa wstrząsnął całym światem artystycznym Francji.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.