Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34439 miejsce

Wystawa sztuki cyfrowej we Wrocławskim EMPiKU

Czy sztuka cyfrowa może zaistnieć poza środowiskiem komputerów? Okazuje się, że może i jest coraz bardziej popularna.

Jestem przekonany, że każdy korzystający z Internetu widział grafiki tworzone przy pomocy programów komputerowych. Podobnie jest ze mną. Wielokrotnie, jako tapetę na pulpicie monitora, ustawiałem obrazy. Słonie, konie, zachody słońca, drzewa nad wodą lub wodę pod drzewami. Jednym słowem to co uprzyjemniało mi w danej chwili pracę na komputerze.
obrazy w MPIKU /fot. Piotr RaszewskiPrzechodząc dzisiaj pasażem w hipermarkecie Bielany Wrocławskie przy wejściu do EMPIKU zobaczyłem plakat „Obrazy na twoją kieszeń – sztuka cyfrowa”. Wszedłem. Szukanie sztuki w takim miejscu wydało się być zadaniem niełatwym. Już ze schodów prowadzących do wyższego poziomu EMPIKU zobaczyłem obrazy. Ładny ten, ten też. O! I ten... Gdy prowadziłem oględziny jednego z nich, podeszła do mnie kobieta i zapytała czy mi się podoba. Szczerze odpowiedziałem, że bardzo mi się podoba. Okazało się, że była to pani Małgorzata Furtak, właścicielka Internetowej galerii newmedia-art.pl, której wystawa właśnie powstawała w EMPIKU.

Jak właściwie nazwać ten rodzaj sztuki?
Małgorzata Furtak: Ciężko znaleźć w języku polskim słowa które w pełni oddadzą spektrum angielskiego określenia - Digital Art. W Polsce funkcjonuje nazwa Sztuka Cyfrowa, jest jednak mało popularna i nie kojarzona z rodzajem twórczości, który po wydrukowaniu w wielkim formacie można powiesić w domu na ścianie. Podsumowując - to wszelkie rodzaje obrazów tworzone za pomocą komputera, przetwarzane przy jego użyciu i później przedstawianej albo w formie elektronicznej – czyli na ekranach komputerów lub drukowane na rożnych nośnikach.
wywiad z Małgorzatą Furtak /fot. Piotr Raszewski

Jak się tworzy?
Wszystkie projekty powstają w komputerze, sam obraz jest wynikiem zastosowania różnych technik i oprogramowania. Rodzaje sztuki cyfrowej, które można znaleźć w naszej Galerii to Grafika 3d tworzona przez naszych projektantów za pomocą specjalnych programów obliczeniowych generujących realistyczne, trójwymiarowe przestrzenie. Malarstwo i grafika cyfrowa: kreowana przez artystów przy użyciu samego oprogramowania lub z
zastosowaniem technik mieszanych (malowanych lub rysowanych ręcznie, skanowanych i opracowywanych później w programach graficznych). Osobnymi, choć zawierającymi się w definicji Sztuki Cyfrowej formami są fotografie cyfrowe – zdjęcia robione aparatami cyfrowymi lub skanowane i przetworzonej na piksele prezentowane jako wydruki oraz reprodukcja cyfrowa – obraz, najczęściej fotografia dzieła znanego artysty jest tylko przetwarzana na formę cyfrowa, bez ingerencji w kolorystykę i reprodukowany najczęściej na płótnie malarskim. Wydruk taki doskonale imituje oryginalne malarstwo lub grafikę. W naszej Galerii oferujemy wszystkie wymienione rodzaje Sztuki Cyfrowej, skupiamy artystów, z których każdy specjalizuje się różnych jej formachIndian Summer /autor JM

Chrome space-Julia Lang Powiedziała Pani że na świecie ten rodzaj sztuki ma swoją własną nazwę czyli jest ona na rynku od... właśnie, od ilu lat?
– Sztuka cyfrowa ma tyle samo lat ile komputery – obrazy początkowo malowane cyfrowo były w niskich rozdzielczościach, na tyle, na ile pozwalała moc obliczeniowa pierwszych komputerów. Były raczej eksperymentem artystów na co dzień używających realnych pędzli, farby lub ołówka. Przełomem stał się dynamiczny rozwój równolegle: technologii pozwalającej na przygotowywanie obrazów w wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem technik 3D, oraz maszyn, które pozwalają na wydruk wielkiego formatu z dokładnym odwzorowaniem kolorystyki, z nieblaknącymi atramentami, które są wodoodporne i nie wydzielają szkodliwych dla człowieka związków chemicznych. Obrazy wyprodukowane w ten sposób mogą wisieć bez zmiany kolorystyki nawet 75 lat.

Q-Angel /autor
A.Mazur– C zy według Pani oceny zainteresowanie sztuką cyfrową w Polsce się zwiększa?
Po niespełna roku działalności mogę powiedzieć ze zapanowała prawdziwa moda na sztukę cyfrową. Mamy ogromna rzesze klientów, i to nie tylko, jakby się wydawać mogło w młodym wieku. Kupują u nas wszyscy. Co ciekawe w równym stopniu z dużych miast i z malutkich miejscowości. Fotorealistyczne odwzorowanie kolorów, niesamowite przestrzenie wykreowane w programach do projektowania trójwymiarów czy montaże fotograficzne cieszą się coraz większą popularnością. A jeżeli dodam jeszcze, że jak Pan może zobaczyć tutaj, prawdziwy produkt prezentuje się dużo efektowniej niż zdjęcie obrazu na monitorze, mogę w pełni świadomie powiedzieć ze Sztuka Cyfrowa trafiła w Polsce pod strzechy i zostanie tam już na stałe.

– C o inspiruje artystów z Pani galerii?
Obrazy w naszej galerii to przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie gustów przeciętnego człowieka. Wsłuchujemy się w rady i pragnienia naszych klientów i dajemy im takie obrazy, jakie chcą wieszać w swoich domach. Uważam, że to największe wyzwanie dla projektanta – wycelować dokładnie w gust odbiorcy. Naszym artystom się to udaje, potwierdzeniem są maile z podziękowaniami od zadowolonych klientów i fakt, że wielu wraca do nas po następne obrazy oraz proszą aby informować ich na bieżąco o wszystkich nowościach.

Venus sunrise /autor JM Lander– G dzie jeszcze można zobaczyć obrazy z galerii newmedia-art.pl?
Na wystawie w Empiku prezentujemy niewielki wycinek naszej oferty, i to dobrany tak aby tematycznie komponował się z oferta sklepu i wizualnie z wnętrzem. Wszystkie obrazy można zobaczyć w naszym sklepie internetowym. Jest to nasza pierwsza wystawa, i chciałam bardzo podziękować firmie EMPiK a szczególnie dyrektorowi salonu na Bielanach Wrocławskich ze umożliwił nam ekspozycje właśnie tutaj. EMPiK jako firma, otwarta jest na wszelkie nowe trendy i technologie a my właśnie skupiamy w sobie obie te cechy i myślę że świetnie uzupełniamy wizualnie asortyment jaki jest w Salonie.

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi i życzę powodzenia podczas kolejnych wystaw.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawe jak można zorganizować taką wystawę.
Namaluj.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super! Szkoda tylko, że gdański Empik jest mniej prężny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Frakcja wrocławska powiększa się. Dobrze, dobrze. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.