Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27702 miejsce

Wystawa sztuki. Polscy artyści w Wiesbaden - cz.1

Trzynastu polskich artystów na tradycyjnej zimowej wystawie "WinterArt" w galerii PoKuSa w Wiesbaden (Hesja), zaprezentowało swoje dzieła sztuki: obrazy i obiekty szklane, ceramikę artystyczną, malarstwo i rysunek.

Folder Galerii PoKuSa. / Fot. Galerie Pokusa WiesbadenStolica kraju związkowego Hesji Wiesbaden i stolica Dolnego Śląska Wrocław są od wielu lat miastami partnerskimi. W ramach tej współpracy partnerskiej, Centrum Kultury Polskiej Galeria PoKuSa zaprezentowała tym razem bogaty program, obejmujący różnych artystów nie tylko z Wrocławia lecz także z innych regionów Polski.

Jednak większość artystów to absolwenci wrocławskiej uczelni artystycznej. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu istnieje od początku tej uczelni Wydział Ceramiki i Szkła. Wrocławskie środowisko artystyczne jest w tych dziedzinach sztuki bardzo prężne.

Ceramikę użytkową i obiekty ceramiczne reprezentowali Barbara Trzybulska, Anita Szprych, Agata Kulik i Michał Chabielski.
Ceramika jak mówią specjaliści, to sztuka dotykania. W pracy najważniejsze jest poza wyobraźnią, wrażliwość palców i otwarcie na wyczuwanie delikatności i elastyczności gliny, podstawowego materiału ceramicznego. Materiał ceramiczny daje artyście szerokie możliwości eksperymentowania. W tym specyficznym dla każdego twórcy zestawianiu rozmaitych technik tkwi artyzm, niepowtarzalność i tajemnica tej sztuki.Grzechotki pełne wspomnień Barbary Trzybulskiej. / Fot. Isabella Degen

Anita Szprych w 1998 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramikii i Szkła. Od tamtej pory nieustannie zajmuje się ceramiką, która jest jej
pasją i codzienną pracą. Tworzy głównie obiekty z porcelany, wykorzystując naturalne materiały znalezione na łonie natury.
Barbara Trzybulska
studia ukończyła w 1995 roku na wrocławskiej ASP na Wydziale Ceramiki i Szkła u prof. Krystyny Cybińskiej. Zajmuje się ceramiką artystyczną a właściwie malarstwem w ceramice, tworzy instalacje a także unikatowe meble z drzewa i ceramiki. Na wystawie pokazuje gliniane grzechoczące puszki, w których zamknięte są wspomnienia i inspiracje artystki.
Prace ceramiczne. / Fot. Isabella DegenAgata Kulik w 2003 ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego gdańskiej ASP z nagrodą Gran Prix Prezydenta PR. Jest projektantką i realizuje niebanalne projekty, tworzy obiekty „nieużytkowe-użytkowe”.
Michał Chabielski urodził się w 1973 r w Kielcach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, następnie studia na Wydziale Rzeźby wrocławskiej ASP. Dyplom w pracowni prof. Alojzego Gryta w 1998 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Gratulacje prac,oraz same serdecznosci slemy,prosto z Belgi!Ja pochodze z Wroclawia tym bardziej serce sie raduje,gdy widze,iz nasi RODACY wywoza w Swiat Kulture i Sztuke.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietnie, że rodacy za granicami kraju odnoszą sukcesy! I że dzięki Izie my też możemy obejrzeć ich dzieła:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenna rzecz, a galeria, którą właśnie skończyłem oglądać, przednia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Promocja polskich twórców przez Isię, pozwala na nadanie Jej tytułu ambasadora promocji. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i teraz żałuję, że w niedzielę nie dotarłam na Jarmark Dominikański wrocławskich artystów. Pewnie takie cudeńka bym zobaczyła a może i na prezenty kupiła. Polscy artyści mają w Tobie, Izo, prawdziwego rzecznika prasowego. Dziękuję za nagłaśnianie sukcesów rodaków za granicą. To takie budujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, no, mamy zdolnych polskich artystów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2010 18:28

Prace są fantastyczne, ja lubię zwłaszcza te ze szkła:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do galerii zdjęć z wystawy.link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.