Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa sztuki. Polscy artyści w Wiesbaden - cz.1

Isabella Degen
Isabella Degen
Prace z atelier Kucharskich.
Prace z atelier Kucharskich. Isabella Degen
Trzynastu polskich artystów na tradycyjnej zimowej wystawie "WinterArt" w galerii PoKuSa w Wiesbaden (Hesja), zaprezentowało swoje dzieła sztuki: obrazy i obiekty szklane, ceramikę artystyczną, malarstwo i rysunek.

Stolica kraju związkowego Hesji Wiesbaden i stolica Dolnego Śląska Wrocław są od wielu lat miastami partnerskimi. W ramach tej współpracy partnerskiej, Centrum Kultury Polskiej Galeria PoKuSa zaprezentowała tym razem bogaty program, obejmujący różnych artystów nie tylko z Wrocławia lecz także z innych regionów Polski.

Jednak większość artystów to absolwenci wrocławskiej uczelni artystycznej. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu istnieje od początku tej uczelni Wydział Ceramiki i Szkła. Wrocławskie środowisko artystyczne jest w tych dziedzinach sztuki bardzo prężne.

Ceramikę użytkową i obiekty ceramiczne reprezentowali Barbara Trzybulska, Anita Szprych, Agata Kulik i Michał Chabielski.
Ceramika jak mówią specjaliści, to sztuka dotykania. W pracy najważniejsze jest poza wyobraźnią, wrażliwość palców i otwarcie na wyczuwanie delikatności i elastyczności gliny, podstawowego materiału ceramicznego. Materiał ceramiczny daje artyście szerokie możliwości eksperymentowania. W tym specyficznym dla każdego twórcy zestawianiu rozmaitych technik tkwi artyzm, niepowtarzalność i tajemnica tej sztuki.

Anita Szprych w 1998 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramikii i Szkła. Od tamtej pory nieustannie zajmuje się ceramiką, która jest jej
pasją i codzienną pracą. Tworzy głównie obiekty z porcelany, wykorzystując naturalne materiały znalezione na łonie natury.
Barbara Trzybulska studia ukończyła w 1995 roku na wrocławskiej ASP na Wydziale Ceramiki i Szkła u prof. Krystyny Cybińskiej. Zajmuje się ceramiką artystyczną a właściwie malarstwem w ceramice, tworzy instalacje a także unikatowe meble z drzewa i ceramiki. Na wystawie pokazuje gliniane grzechoczące puszki, w których zamknięte są wspomnienia i inspiracje artystki.
Agata Kulik w 2003 ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego gdańskiej ASP z nagrodą Gran Prix Prezydenta PR. Jest projektantką i realizuje niebanalne projekty, tworzy obiekty „nieużytkowe-użytkowe”.
Michał Chabielski urodził się w 1973 r w Kielcach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, następnie studia na Wydziale Rzeźby wrocławskiej ASP. Dyplom w pracowni prof. Alojzego Gryta w 1998 r.

Artyzm szkła łączy w sobie malarstwo i rysunek, zarazem jest jakby uwieńczeniem sztuki. Przedmiotów ze szkła nie da się już upiększyć lub poprawić, są same dla siebie doskonałością.

Magdalena Kucharska i Andrzej Kucharski są absolwentami wrocławskiej uczelni od 2000 roku prowadzą w Świdnicy własne atelier. Prace Kucharskich wprowadzają widza w magiczny świat form dekoracyjnych wykonanych ze szkła oraz szklanych obrazów przedstawiających martwe natury i formy figuratywne. Prace Magdaleny Kucharskiej są malarstwem w szkle i na szkle, artystka tworzy filigranowe splecione ze sobą postacie, wypełnione tajemniczymi strukturami. Artyści brali udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Japonii i Francji. Ich prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych.

Monika Rubaniuk w 1966 ukończyła wrocławską ASP na Wydziale Ceramiki i Szkła, następnie studiowała malarstwo i rzeźbę w latach 1966-2001. Wyróżniona w konkursie „Szkło 95” oraz nagrodzona Nagrodą publiczności na wystawie „Stół polski”.

Malarstwo i rysunek prezentują: Danka Jaworska, Joanna Lorek, Jolanta Nikt, Anna Szczechowska, Przemysław Kijas oraz Jerzy Zajączkowski - rysunek.

Danka Jaworska urodziła się w Warszawie, ale od wielu lat mieszka i pracuje w Szwecji. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Ecole Nationale Superieure des Arts Decoratifs (ENSAD) w Paryżu.

Przemysław Kijas urodzony w 1965 roku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w Pracowni Malarstwa profesora Norberta Skupniewicza i w Pracowni Grafiki profesora Waldemara Świerzego. Dyplom w 1992 roku. Uprawia malarstwo i scenografię.

Joanna Lorek ukończyła w 2005 Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu malarstwo. Zajmuje sie kreacją i projekcją sztuki oraz maluje obrazy.

Anna Szczechowska pokazała na wzstawie 21 małych olejnych obrazków przedstawiających martwe natury. Mieszka i pracuje w Wiesbaden.

Jolanta Nikt ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – dyplom z malarstwa w 1988 r. w pracowni prof. Józefa Hałasa. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, interesuje się sztuką ludową, tworzy kolaże na papierze. Prace artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
W Wiesbaden przedstawia trzy prace z serii „Wyplewić papier”. Są to fascynacje wycinanką kurpiowską. "Zaprosiła" do swych obrazów artystki ludowe Apolonię Nowak i Stanisławę Dawid z ich wycinankami. Wycinanki ubrała w tło i w oryginalne ramy, niebanalnie zawieszając w galerii.

Kuratorami wystawy są Barbara Ahlfeld i Gerhard Fehrer.
Wystawa stanowi przegląd obecnych tendencji w polskiej sztuce współczesnej. Galeria PoKuSa zaprasza na wystawę, która będzie czynna do 15. stycznia 2011.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa sztuki. Polscy artyści w Wiesbaden - cz.1 - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto