Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4856 miejsce

Wystawa "Titanic. The Exhibition" w Pałacu Kultury i Nauki

8 kwietnia do Warszawy zawita "Titanic. The Exhibition", jedna z najsłynniejszych mobilnych wystaw świata. Ponad 200 przedmiotów wydobytych z wraku Titanica, dokładne repliki wnętrz, ponad milion widzów w całej Europie.

Titanic. The Exhibition / Fot. ®Musealia Entertainment SLTitanic, największy na świecie luksusowy pływający hotel, wyruszył w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Cztery dni później zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na pokładzie było wówczas 2207 osób, uratowało się jedynie 712. Od tamtego czasu statek stał się obiektem poszukiwań dla niezliczonej liczby badaczy i amatorów. 1 września 1985 roku francusko-amerykańska ekspedycja jako pierwsza zaprezentowała film z zatopionego parowca. W ślad za nią ruszyła kolejna ekspedycja przygotowana przez RMS Titanic INC z wyłącznym prawem do eksploracji wraku.

Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (na powierzchni 2000 m2) zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego Titanica. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy - to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można oglądać. Część przedmiotów została podarowana przez spadkobierców osób, które przeżyły katastrofę - były talizmanami trzymanymi przez lata "na szczęście".

Titanic. The Exhibition / Fot. copyright ®Musealia Entertainment SLWystawa prowadzi przez korytarze i kabiny Titanica, pomieszczenia dla pasażerów i załogi, mostek kapitański i pokój radiotelegrafisty. W trakcie zwiedzania poznajemy twórców trzech siostrzanych liniowców (Olympic, Titanic i Gigantic), obserwujemy proces promocji rejsu i pozyskiwania pasażerów, wreszcie śledzimy przebieg feralnego rejsu.

Z ogromnej kolekcji pamiątek należącej do Musealia Entertainment organizatorzy wystawy wybrali te, których historię można odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach. Każdy z zaprezentowanych na wystawie eksponatów (biżuteria, przedmioty codziennego użytku, listy, pamiętniki, zdjęcia, odzież) przedstawia nam historię konkretnej osoby. Opowiedziane przez twórców wystawy losy pasażerów statku wraz z prezentacją należących do nich przedmiotów tworzą barwną, wzruszającą i przejmującą historię. Nic dziwnego, że ta niezwykła wystawa spotkała się z tak dobrym przyjęciem na całym świecie - prezentowano ją m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sevilli i Madrycie. Autorem koncepcji jest słynny szwedzki marynista Claes Göran Wetterholm - uczestnik czterech ekspedycji do wraku, od wielu lat pasjonujący się historią transatlantyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Myślę, że warto się wybrać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyszłość Europy jako cywilizacji jest podobna do losu Titanica? Tak czy nie warto nad tą wystawą podumać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.