Facebook Google+ Twitter

Wystawa w Muzeum Cambridge: kobiety na płótnach Vermeera

W brytyjskim Muzeum Sztuki Fitzwilliam należącym do Uniwersytetu Cambridge, otwarta została wystawa poświęcona XVII wiecznemu flamandzkiemu malarzowi Vermeerowi.

W środę 5. października w brytyjskim muzeum Fitzwilliam otwarto wystawę zatytułowaną "Vermeer’s Vomen : Secrets end Silence" (Kobieta Vermeera: tajemnice i cisza" - jak donosi agencja sztuki AMA.

 / Fot. domena publicznaBrytyjskie muzeum proponuje publiczności spotkanie z obrazami flamandzkiego malarza z Delft - Johannesa Vermeera. O samym malarzu wiemy niewiele. Johanes Vermeer (1632-1675) urodził się, żył i zmarł w tym samym mieście – Delft. Malował sceny z życia domowego, spokojne w kolorystyce, proste w odbiorze i perfekcyjne w wykonaniu. Po zupełnym zapomnieniu o artyście na ponad sto lat, Vermeer został "odkryty" w drugiej połowie XIX wieku.

Podczas dwudziestu lat twórczości namalował nie więcej niż 60 obrazów, z czego dzisiaj jedynie 35 zostało certyfikowanych, a dwa wciąż znajdują się w trakcie badań.

Na 35 obrazach "stworzył" około 40 postaci kobiecych i tylko 14 męskich. Kobiety na płótnach Vermeera nie są pięknościami, ale poprzez łagodność z jaką je malarz przedstawiał, na tle eleganckich wnętrz i w atmosferze bezpiecznego ciepła domowego, wszystkie nabierają specyficznego blasku.

Wielkim wydarzeniem wystawy jest możliwość obejrzenia dzieła Vermeera "Koronkarka", który to obraz został wypożyczony na okoliczność wystawy z francuskiego Luwru. Nie wszystkie muzea zechciały współpracować z Fitzwiliam, stąd na wystawie znalazły się tylko cztery obrazy Vermeera. Pozostałe trzydzieści prac należą do malarzy holenderskich XVII wieku, takich jak np. Gerard ter Borch, Gerrit Dou, Pieter de Hooch, Nicolaes Maes czy Jan Steen.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.