Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7336 miejsce

Wystawa w rudzkim magistracie: Bernard Śmigała

Od kilku dni pracownicy i interesanci Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej mają okazję zapoznać się z twórczością rudzianina Bernarda Śmigały.

 / Fot. Bronisław Wątroba
Ekspozycję odsłonięto staraniem Bronisława Wątroby, głównego animatora grupy nieformalnej "Asocjacja M&B&P-18", w funkcjonującej już trzeci rok magistrackiej galerii "Na Piętrze".
 / Fot. Bronisław Wątroba
- Akurat w bieżącym roku, staraniem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, ukazał się pierwszy tomik poetyckich utworów Bernarda, zatytułowany "Pomiyndzy blokym a familokym" – informuje Bronisław Wątroba. - Wystawa jednak znacznie szerzej prezentuje osiągnięcia poetyckie autora, który jest laureatem wielu śląskich konkursów literackich. Swoisty debiut stanowił wygrany przez niego rybnicki konkurs poezji lirycznej "Pisza inaczyj". Bernard Śmigała był kilkakrotnie również laureatem "Sowizdrzoła Konkursu Fraszki Śląski" – jego dyplomy i konkursowe fraszki prezentowane są na tej ekspozycji. Rudzianie szczególnym sentymentem darzą organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkurs poetycki im. Ks. Norberta Bonczyka – nagrodzone w tym konkursie utwory również ubogacają wystawę. Co ciekawe, nawet w konkursie na bajkę śląską, organizowanym w Jastrzębiu Zdroju w ramach corocznego Festiwalu Kultury Śląskiej, autor odniósł bezsporny sukces. Najliczniejsze jego laury literackie dotyczą krótkich utworów w formie śląskich limeryków i szpasek, poruszających tematy związane z regionem lub wręcz naszym miastem. Choć sama wystawa jest dość urozmaicona, to jednak nie prezentuje wszystkich sukcesów autora.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Uwagę zainteresowanych zwrócą zapewne nie tylko teksty utworów, dyplomy i podziękowania, lecz również ilustracje autorstwa Marka Wacława Judyckiego, pochodzące z wydanego w tym roku tomiku, jak też wykonane specjalnie dla zilustrowania nagrodzonej w Jastrzębiu Zdroju bajki.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Ekspozycja dostępna będzie przez cały kwiecień, co wiąże się z przypadającym w tym miesiącu Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. "Asocjacja M&B&P-18" inauguruje w ten sposób cykl corocznych wystaw, prezentujących dokonania rudzkich autorów piszących po śląsku.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.818136611594577.1073742048.195759197165658&type=3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry pomysł z miejscem wystawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.