Facebook Google+ Twitter

Wystawa w Słupsku: jak kreował się świat?

W Zamku Książąt Pomorza w Słupsku można oglądać najnowszą wystawę czasową prezentującą obrazy na płótnie, pochodzące z kolekcji Julianny i Ryszarda Bednarowiczów wykonane przez Aborygenów z Australii Centralnej.

Wystawa "Jak kreował się świat?" / Fot. Jarosław SikoraDzieła stworzone zostały techniką tzw. malarstwa kropkowego. Jest to jedna z form sztuki rdzennych Australijczyków, obok rysunków wykonywanych na skale, korze, ciele oraz różnego rodzaju zdobień narzędzi i instrumentów. Chociaż metoda ta znana jest od tysięcy lat, dopiero w drugiej połowie XX wieku obrazy nią wykonane zaczęły trafiać do galerii i stały się dla wielu kolekcjonerów cenionym obiektem pożądania.

- Całość dopełnia film poświęcony malarstwu kropkowemu Aborygenów nakręcony przez Pana Ryszarda Bejnarowicza, który jest historykiem sztuki mieszkającym na stałe w Australii wraz ze swoją małżonką panią Julianną Bejnarowicz - mówi Dawid Gonciarz, etnolog Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na wystawie oprócz płócien można podziwiać wyroby tradycyjnego rękodzieła rdzennych mieszkańców Australii pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Drugi człon prezentacji stanowią fotografie Ludwika Biernackiego - fotografa i podróżnika z Jarosławia ukazujące przyrodę i mieszkańców tego niezwykłego kontynentu. Artysta pierwsze zdjęcia zaczął robić w wieku 16 lat. W swoich zbiorach posiada już tysiące fotografii przywiezionych z wypraw po kraju i całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.