Facebook Google+ Twitter

Wystawa "Zagłada Romów" w Zachęcie

Już dzisiaj w Galerii Sztuki Zachęta odbędzie się otwarcie wystawy „Zagłada Romów europejskich oraz współczesny rasizm w Europie”, która jest kontynuacją stałej ekspozycji prezentowanej w Auschwitz – Birkenau.

Dziś w Galerii Sztuki Zachęta otwarcie wystawy „Zagłada Romów europejskich oraz współczesny rasizm w Europie”, która jest kontynuacją stałej ekspozycji prezentowanej w Auschwitz-Birkenau. Organizatorami jest Stowarzyszenie Romów w Polsce oraz Centrum Dokumentacji i Kultury Romów w Heidelbergu.

Kossowscy Romowie. /fot. Marek Antoni NowickiWystawa składa się z czterech części. Pierwsza z nich przedstawia dokumenty świadczące o pozbawianiu Romów ich praw, druga ludobójstwa dokonanego na Romach w rządzonej przez nazistów Europie, trzecia pokazuje ich zagładę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, natomiast ostatnia ilustruje sytuację Romów po 1945 roku a zwłaszcza ich dyskryminację w Europie Środkowo- Wschodniej.

Uroczysta inauguracja tej ważnej wystawy odbyła się na początku tego roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Następnie wystawa odwiedziła Budapeszt, Pragę i Brno, a 27 stycznia 2007 roku zawita do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

To istotne wydarzenie mające przybliżyć nam wiedzę o holokauście Sintii i Romów. Podczas II wojny światowej zostało zamordowanych przez nazistów ponad pół miliona ludzi tych narodowości. Nazistowska ideologia rasowa działała tu podobnie jak w przypadku Żydów. Prześladowania, deportacje, getta, wreszcie obozy zagłady – taką drogę przeszło tysiące Romów ze wszystkich krańców Europy.

Główne ośrodki zagłady Romów z Europy znalazły się w obozach lokalizowanych na terenach okupowanej Polski. Do nich były kierowane transporty Romów z Niemiec, Czech i Austrii. Ten sam los spotykał Romów z Francji, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Jugosławii, Norwegii, krajów bałtyckich, Bułgarii, Węgier, Rumunii. Szczególną rolę w dziele zagłady Romów odegrał obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Wystawa jest przede wszystkim hołdem żyjących Romów jaki składają swoim przodkom. To nie tylko Romowie w Kosowie. przypomnienie bolesnej historii. Wystawa ma być częścią dyskusji o współczesnych problemach związanych z rozszerzającym się w Europie rasizmem. Jest ciekawa z tego względu, iż pokazuje do czego może prowadzić odrzucanie „inności”. Lekceważenie nietolerancji oznaczać może bowiem, że „innemu” może być gorzej, aż do odmówienia mu pełni człowieczeństwa. Prawa, zakazy, kary za przemoc na tle rasowym są ważne i muszą być stosowane, ale najważniejsze, by niechęć do innych wykorzenić z naszych dusz. „Inny” musi być w pełni akceptowany jak każdy z nas. Pisze o tym wspaniale Ryszard Kapuściński w wydanej niedawno książce „Inny”. Wystawa w Zachęcie opowiada w istocie o kondycji człowieka i o skutkach odrzucania inności. 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tekst absolutnie nie był pisany na podstawie informacji Zachęty. Korzystalam z materialow jakie przeslalo mi Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Romowie to jedyna mniejszość w Polsce NAPRAWDĘ dyskryminowana. We Wrocławiu jeden z hoteli ma cichy zakaz przyjmowania Romów, niezależnie od tego, czy mają dość pieniędzy. A ich budy na Tarnogaju, południowej dzielnicy miasta, zrównano z ziemią jakieś sześć - siedem lat temu - wjechały buldożery, a mieszkańcow wywieziono na lotnisko. No, ale nikomu nie opłaca się ujmować za Romami, a oni sami też nie są jakoś wielce zainteresowania zmianą trybu życia. Dwa światy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulina, niestety minusik ode mnie :( Ttekst sprawnie napisany, ale według mnie za bardzo zasugerowałaś się informacjami Zachęty i powieliłaś podawane przez nich zdania zmieniając tylko nieco ich stylistykę. Recenzja stała się więc za mało samodzielna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.