Facebook Google+ Twitter

Wystawa "Za-mieszkanie 2012" w Krakowie. Jak mieszkają Polacy?

Zmiany w architekturze mieszkań, jakie zaszły w ostatnim 20-leciu, pokazują ogrom negatywnych zjawisk, które charakteryzują dzisiejsze miasta. W celu przedstawienia tego efektu została zaprojektowana wystawa "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń", którą można oglądać od 13 września 2012 r.

 / Fot. Jarosław MatlaArchitektura mieszkań zmieniła się znacznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Ma to związek także z tożsamością mieszkańców, przestrzenią miasta oraz postępującym rozwarstwieniem społecznym.

"Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń" pokazuje problemy przestrzenne oraz społeczne, które powstały po 1989 roku, w połączeniu z modelowymi dla nich miejscami zamieszkania. I tak kamienica w centrum obrazuje problem gwałtownej zmiany charakteru danej części miasta. Osiedle domków pokazuje zjawisko "odgradzania się", izolacji. W przypadku blokowiska widzimy przede wszystkim pozostałość po PRL-u, która obecnie ulega dużej transformacji. Mieszkanie socjalne ilustruje problem biedy i wykluczenia ze społeczeństwa, a dom z ogrodem na przedmieściu przedstawia rozrastanie się podmiejskich terenów. Ostatnim z typów zamieszkania jest okazała, elegancka willa, często położona na przedmieściu, która zwykle kojarzy się ze spełnieniem marzeń w postaci posiadania dużego domu, z pięknym ogrodem i okolicą.

 / Fot. Jarosław MatlaWystawa ta analizuje sposoby zamieszkiwania w Krakowie, a także związek tych sposobów z tożsamością mieszkańców i ich wyobrażeniami na temat własnych domów. Obejmuje ona poza makietami domów w skali 1:25, także badania socjologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców poszczególnych lokalizacji Krakowa.

Ekspozycja "Za-mieszkanie 2012" ma swoje podłoże w "Wystawie architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowym" z 1912 roku, która odbyła się właśnie w Krakowie. Zorganizowało ją Towarzystwo Polskiej Sztuki Stosowanej. Pokazano wtedy w skali 1:1 modele domów, należących do ludzi z różnych grup społecznych: dom rzemieślnika, robotnika, rolnika oraz dworek podmiejski. Można było zobaczyć wystrój wnętrza tych domów oraz ich otoczenie. Po upływie stu lat od tamtej wystawy, pomysłodawcy projektu kierowali się przede wszystkim ciekawością dotyczącą obecnego stanu architektury mieszkań na tle przemian po roku 1989.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.