Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24044 miejsce

Wystawa "Zapach Luksusu" – ze zbiorów Katarzyny Sosenko

Zwiedzając wystawę możemy swej wyobraźni ożywić świat salonowy, przyjrzeć się z bliska temu, co odeszło razem z nim. A jest w czym wybierać; eleganckie, wykonane z pietyzmem przedmioty zapełniające niegdyś kobiece buduary.

Zapach Luksusu / Fot. fot. M. PółtorakW Muzeum Regionalnym Dom Grecki w Myślenicach trwa wystawa zatytułowana Zapach Luksusu, która opowiada o dziejach perfum oraz innych damskich bibelotów na przestrzeni kilkuset lat.
Eksponaty prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbioru Katarzyny Sosenko, historyka sztuki, reżyserki wystaw, a także córki jednego z największych kolekcjonerów sztuki w Polsce - Marka Sosenko.Zapach Luksusu / Fot. fot. M. Półtorak Eleganckie, wykonane z pietyzmem przedmioty zapełniające kobiece buduary – flakony perfum, wachlarze, przybory toaletowe wykonane zostały ze szkła, kryształu, porcelany, srebra, metale szlachetne, masy perłowej oraz kamieni półszlachetnych.
Ich forma – wytworzona w różnych technikach artystycznych – jest barwną opowieścią o tym, czym był i jest nadal dla człowieka zapach perfum. Był i jest oczywistym luksusem, ale też wyznacznikiem pewnego rodzaju status i przynależność a także, – co chyba najważniejsze – dodaje szczypty fantazji w codzienne życie.
Zapach Luksusu / Fot. fot. M. PółtorakFlakony perfum zawsze były formą małych dzieł sztuki, zawsze były cackami, na jakie nie każdy mógł sobie pozwolić. I taki właśnie nieco elitarny, trochę już zapomniany świat opisuje wystawa.
Sam Dom Grecki w Myślenicach jest myślę, wymarzonym miejsce do prezentacji tego rodzaju ekspozycji. Bardzo stylowy, prawie jak szlachecki dworek w zaciszu swoich wnętrz przechowuje atmosferę i czar dawnych lat. Dlatego przyglądając się wystawie możemy swej wyobraźni nieco ożywić świat salonowy, przyjrzeć się z bliska temu, co już odeszło razem z nim.
A jest w czym wybierać - jak chociażby urządzenia i wynalazki (wentylator salonowy rozpylający zapach perfum) porcelanowe naczynia na poutpourie z pocz. XIX w. czy wreszcie flakony oryginalnej „Eau de Cologne” oraz flakon zamykany na kluczyk. Wystawa „Zapach Luksusu” jest częściową prezentacją największej w Polsce kolekcji zabytkowych akcesoriów kobiecych, którą stworzyła Katarzyna Sosenko.
Zapach Luksusu / Fot. fot. M. PółtorakZapach Luksusu / Fot. fot. M. PółtorakZapach Luksusu / Fot. fot. M. Półtorak

Wystawa potrwa do 15 lipca.
Informacje na :FB - DOM GRECKI oraz relacja z wernisażu :
http://www.youtube.com/watch?v=2X4_pWjnqcQ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.