Facebook Google+ Twitter

Wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala w Warszawie. Wernisaż 10 stycznia

Wystawę Chrisa Niedenthala “1973-1989. Wybrane Fotografie” będzie można oglądać od 10 do 31 stycznia w warszawskiej Ney Gallery&Prints.

Rumunia, Bukareszt, 1978 / Fot. Chris Niedenthal/ mat. prasowe- Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat... - powiedział o wystawie Chris Niedenthal. - Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach.

Medalista, Kijów, ZSRR 1989 / Fot. Chris Niedenthal/ mat. prasowe- Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Pracowałem wówczas jako fotoreporter w całym tym regionie. Była to, jak można sobie wyobrazić, arcyciekawa praca. Bo praca fotoreportera już z założenia taka jest – zwłaszcza kiedy wokół niego dzieją się niezwykłe rzeczy. Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. No, ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były! - mówi Niedenthal.

Na wystawie autor zdjęć celowo pominął wydarzenia polityczne i polityków, skupiając się na obrazie codziennego życia i portretów anonimowych osób.

Grojec - targ, luty 1982 / Fot. Chris Niedenthal/ mat. prasoweChris Niedenthal do Polski przyjechał w 1973 roku - na kilka miesięcy

Urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej. Od wielu lat mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984 fotografował dla “Newsweeka" w Polsce, a od 1985 dla “Time”uwieczniał wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika“Der Spiegel”. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.

Na wystawie istnieje możliwość zakupu odbitek kolekcjonerskich. Podczas wernisażu zakupić będzie można album- “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) w promocyjnej cenie..

Syfoniarz, Bukareszt, Węgry 1988 / Fot. Chris Niedenthal/ mat. prasoweChris Niedenthal “1973-1989. Wybrane Fotografie”

Ney Gallery&Prints, Warszawa, ul. Spokojna 7/2, Pracownia ul. Spokojna 7/9, www.neygalleryprints.pl
Galeria czynna: wt. – pt.: 12.00 – 19.00, sb. – ndz.: 13.00 – 18.00. Wstęp na wystawę jest wolny.
wernisaż 10 stycznia o godz. 18.

Zobacz też: AC/DC, Lenny Kravitz, Sting, Robbie Williams... Czeka nas koncertowy rok 2015 (kto, gdzie, kiedy)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.