Facebook Google+ Twitter

Wystawa "Żydowscy chłopcy idziemy w bój"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-04-12 18:38

Marek Edelman stał się symbolem powstania w warszawskim getcie. Jednakże niewiele wspomina się o Bundzie - organizacji, która ukształtowała Marka Edelmana i współtworzyła Żydowską Organizację Bojową.

Organizacji opartej na idei solidarności i samopomocy, która uosabiała życie i lepszą przyszłość, a wystąpiła zbrojnie przeciw zagładzie, zgotowanej Żydom przez nazistów.

Ekspozycja „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” opowiada historię Bundu, od jego powstania w Imperium Rosyjskim pod koniec XIX wieku, poprzez rozkwit w II Rzeczpospolitej, walkę podziemną z hitlerowskim okupantem, Powstanie w Getcie Warszawskim, holocaust, aż po rozwiązanie organizacji w 1949 r.

Wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” w 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim będzie prezentowana w Warszawie na placu Zamkowym na wysokości wieży kościoła Św. Anny od 15 kwietnia do 14 maja 2013 r. Następnie wystawa zostanie przeniesiona do Łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie będzie prezentowana do połowy czerwca br.

Historia Bundu to również opowieść o walce o wolność osobistą, ekonomiczną i kulturową, którą zakończył holocaust. W Warszawie, Łodzi, Lublinie i wielu innych miastach w okresie II Rzeczpospolitej członkowie Bundu zasiadali radach miejskich, Bundowcy prowadzili niezwykle żywe, rozgałęzione życie polityczne, kulturalne, oświatowe i sportowe. Organizacja zrzeszała ok. 50 tys. członków w samej partii, a także w założonych przez nią organizacjach społecznych (Cukunft, SKIF. Morgensztern).

Ekspozycja jest dwujęzyczna, teksty i opisy znajdujące się na wystawie zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” będzie dostępna w Internecie pod adresem www.bund-powstanie43.pl
od dnia 15 kwietnia br.

Ekspozycji towarzyszyć będzie bezpłatny folder, dystrybuowany z kieszeni umieszczonej na stelażu ekspozycji.

Wystawę organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
(Jacek Sochan)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.