Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14500 miejsce

Wystrzałowa reklama z posągiem Dawida wywołała oburzenie Włochów

Dawid dłuta Michała Anioła stał się w ostatnich dniach obiektem dyskusji we Włoszech. Głosy oburzenia krytykują reklamę w której postać biblijna dzierży karabin firmy ArmaLite. Włoski minister kultury żąda wycofania reklamy.

Rzeźba Michała Anioła przedstawiająca Dawida użyta w reklamie amerykańskiego producenta broni. nuova resistenza; licencja: CC3.0 / Fot. nuova resistenzaAmerykańska firma ArmaLite (Geneseo, Kalifornia) wykorzystała rzeźbę autorstwa Michała Anioła dla potrzeb reklamowych. Producent broni strzeleckiej skonfrontował swój karabin AR-50A1 z Dawidem eksponowanym w Galleria dell'Accademia we Florencji. Biblijna postać zaklęta w marmurze przedstawia chwilę przed pokonaniem Goliata. Amerykański pomysł wprowadził akcesoryjność, która zastępuje procę Dawida na rzecz oręża, które za około 3,500 dolarów oferuje ArmaLite. Bezcenny posąg wydał się Włochom zwulgaryzowany i zubożony w ogólnym odbiorze jako dzieło sztuki. Król nie zyskał na wartości w oczach świata. Wręcz przeciwnie, prawem niejakiego paradoksu, dopiero teraz zdaje się być nieprzystojnie nagi.

Prezentacja reklamy w wymiarze publicznym spotkała się z natychmiastową reakcją florenckiego muzeum. Kurator dziedzictwa historycznego, Cristina Acidini wydała stosowne ostrzeżenie dla ArmaLite, w którym żąda zaprzestania dalszego rozpowszechniania zniekształconego wizerunku Dawida.

Włoski minister kultury Dario Franceschini opublikował na swoim twitterowym koncie zdanie sprzeciwu: "Obraz reklamowy uzbrojonego Dawida obraża i narusza prawo. Będziemy działać przeciwko amerykańskiej firmie, która musi natychmiast wycofać kampanię." - twitter.

Rzeźba z 1504 roku pozostaje od 1873 roku w gestii Galleria dell'Accademia. Wszelakie prawa jakie z tego tytułu wynikają też są we władaniu włoskiej placówki, m.in. wykorzystanie do celów reklamowych, co wymaga wniesienia przewidzianych w przepisach opłat. Firma ArmaLite nie złożyła żadnego wniosku, by dopełnić formalności. Ponadto dyrektor florenckiego muzeum oświadczył, że według prawa "wartość estetyczna dzieła nie może być zniekształcona". Kiedy indziej Włosi zapewne przymknęliby oko, ale zaistniałe okoliczności i głos opinii publicznej zaważył: "W tym przypadku mamy do czynienia z aktem w złym guście, całkowicie nielegalnym."

Dawid - rzeźba Michała Anioła (1504, obecnie Florencja). wikipedia; licencja: CC3.0 / Fot. UrbanDawid wykonany przez Michała Anioła uważany jest za symbol Florencji, oraz jedności całych Włoch. Kilkumetrowa postać przywołująca harmonię i wzory sztuki starożytnych ukazana jest w kontrapoście, nagości, na chwilę zanim zmierzył się z Goliatem. Kamień w dłoni i proca zarzucona na ramieniu dopełniają wrażenia dynamiki charakteryzującej dzieło. Jest świadectwem renesansowego zachwytu nad człowiekiem, znamionuje antropocentryzm, ideały humanistyczne. Praca w białym marmurze trwała od 1501 do 1504 roku. Efekt wciąż zachwyca cały świat.


źródła: nuovaresistenza

giornalettismo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.