Facebook Google+ Twitter

Wystrzałowy nonsens legislacyjny

Po ostatniej tragedii w USA, w szkole w Newtown, gdzie młody człowiek zastrzelił 26 osób, w tym większość dzieci w wieku do 10 lat, w naszych mediach dały się słyszeć głosy, że problem nas nie dotyczy.

 / Fot. W24Nie dotyczy, bo u nas nie ma takiego dostępu do broni palnej, jak ma to miejsce np. w USA. Jest to prawda, ale połowiczna, bo dokładna analiza obowiązujących obecnie przepisów prawa daje nam obraz przynajmniej dwuznaczny.

Jako człowiek, który w swoim życiu sporo sobie postrzelał, a nawet, o zgrozo, czasem kontynuuje tą zbereźną rozrywkę, bardzo byłem zainteresowany ustawodawstwem z tą zabawą związanym. Wiedząc, że nasza umiłowana policja, jak źrenicy oka strzeże dostępu do bardziej nowoczesnych strzelających eksponatów, po odejściu z instytucji zapewniającej mi dostęp do nich z litery prawa, zainteresowałem się bardzo dostępem do "męskich" zabawek podobnie działających, lecz nie tak mocno reglamentowanych. Oczywiście, zabawek nie wchodzących w konflikt z paragrafem 263 Kodeksu Karnego (paragraf dotyczy nielegalnego posiadania broni).

Okazało się, że mimo wszystko, nie jest w Polsce tak źle z możliwością dostępu do urządzeń zupełnie nieźle strzelających. Obowiązująca obecnie wyżej wymieniona ustawa o broni i amunicji zezwala na posiadanie bez zezwolenia przyzwoicie działającej broni, pod warunkiem, że będzie to broń wytworzona przed 1885 r. lub współczesna replika takiej broni i nie będzie ładowana nabojem zespolonym. Zakupiłem więc między innymi rewolwer Remingtona New Army model 1858, sprawdziłem na wszelkie sposoby działanie tej broni na "zaprzyjaźnionej" strzelnicy i byłem bardzo mile zaskoczony
jej walorami. Oczywiście, dość kłopotliwe jest ładowanie rewolweru - w porównaniu z bronią na nabój zespolony jest ono znacznie bardziej czasochłonne. Niemniej, po operacji ładowania można wystrzelić w bardzo krótkim czasie (zależnym od wprawy strzelającego) sześć pocisków o mocy obalającej nie gorszej od tej, którą reprezentują pociski wystrzelone z współcześnie produkowanej broni palnej. Nazywając rzecz po imieniu, z broni tej można w kilka sekund położyć trupem sześciu ludzi. Broń taką można kupić w sklepach zajmujących się handlem bronią, a także w sprzedaży wysyłkowej, na przykład w systemie Allegro lub innym - temu podobnym. Broń tego typu może kupić legalnie każdy dorosły obywatel, może być chory psychicznie, może być więźniem na przepustce, wystarczy, że udowodni swoją "dorosłość".

I to jest pierwszy paradoks zawarty w naszej ustawie - pozwala ona na posiadanie funkcjonalnej broni, praktycznie każdemu kto ma na to ochotę, bez żadnego nadzoru ze strony stosownych służb.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.