Facebook Google+ Twitter

Wysyłanie kartek świątecznych wraca do łask

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-12-15 19:15

Choć zaproszenia na ślub przesyłane za pomocą sms-ów i e-maili stają się powoli normą a rozmowy telefoniczne są coraz tańsze, Polacy wracają do tradycyjnego sposobu składania życzeń świątecznych.

fot. www.sxc.huPoczta Polska w grudniu notuje 10-krotny wzrost liczby sprzedawanych kart bożonarodzeniowych. Badania TNS OBOP z października pokazują, że aż 86 procent osób z wykształceniem wyższym korzysta z tradycyjnej poczty przy wysyłaniu kartek i listów. Skąd ten powrót do tradycji? – Kiedy na rynek wchodzi jakaś nowinka techniczna, to rzucamy się na nią, bo nie chcemy zostawać w tyle za innymi. Zapoznajemy się z nią, testujemy przez pewien czas. Z czasem jednak nam się nudzi i wracamy do tego, co stare i sprawdzone – uważa Mirosław Pęczak, socjolog kultury.

Potwierdzają to dane Poczty Polskiej. Od kilku lat w okresie przedświątecznym nawet dziesięciokrotnie wzrasta sprzedaż kart bożonarodzeniowych. – Przed świętami ludzie są zabiegani, ale mimo to znajdują chwilę, by przyjść na pocztę, kupić kartę, wypełnić ją, nakleić znaczek i wrzucić do skrzynki – mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej. – Rzadko się zdarza, by ktoś kupował tylko jedną kartkę. Kartki kupują też firmy, które rozsyłają je zaprzyjaźnionym klientom czy współpracownikom – dodaje.

Na poczcie czy stoisku prasowym można kupić kartki z gotowymi życzeniami, wystarczy się tylko podpisać. Okazuje się, że najbardziej doceniamy kartki wypisane pismem odręcznym z ułożonymi przez nas życzeniami. – To, co wymaga więcej czasu i wysiłku, jest bardziej doceniane – zwraca uwagę Pęczak.

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych obecny jest w wielu krajach. Holendrzy kupują nawet 30-50 kartek dla rodziny i znajomych, a te, których nie zdążą przesłać, wywieszają w oknach. W Irlandii życzenia wysyła się już w pierwszym tygodniu grudnia. Najdłuższą tradycją pocztówkową mogą pochwalić się Anglicy. To tam w 1846 r. powstała pierwsza na świecie karta pocztowa. Pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych zwyczaj wysyłania kartek zapoczątkował urodzony we Wrocławiu Louis Prang. Polska tradycja składania życzeń drogą pocztową sięga stu lat. Na początku były to czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Wkrótce pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i tuż po odzyskaniu niepodległości stały się bardzo popularne. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej. Za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywają swój renesans.

MK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pocztufka.pl
  • Pocztufka.pl
  • 09.01.2012 11:30

Tradycja wysyłania kartek z czasem się unowocześniła. Zapraszam do portalu, najlepszego wśród wszystkich pocztówkarskich, www.pocztufka.pl, gdzie samemu można udoskonalić kartkę pocztową bądź stworzyć od podstaw własną. Kartki można zaprojektować nie wychodząc z domu, potem są one drukowane, pakowane w piękną kopertę i wysłane tradycyjnie. Zapraszam , w szczególności, że zbliża się Dzień Babci i Dziadka, a także coraz bliżej już do Walentynek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest bardzo interesujący i wciągający

Komentarz został ukrytyrozwiń

To super,że tradycyjne kartki okolicznościowe nie wypierają całkiem tych elektronicznych. Niewątpliwie mają swoje zalety...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, to muszę zacząć wypisywać, żebym nie musiała wieszać w oknach :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj mło :) :) ale według nas jakakolwiek forma pamięci jest jak najbardziej mile widziana....
No ale najfajniejsze są kartki własnoręcznie wypisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sms czy rozmowa to nie to samo co karta świąteczna…Dużo milej dostać taką kartkę niż zwykłego szarego smsa…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.