Facebook Google+ Twitter

Wysyłanie kartek świątecznych wraca do łask

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-12-15 19:15

Choć zaproszenia na ślub przesyłane za pomocą sms-ów i e-maili stają się powoli normą a rozmowy telefoniczne są coraz tańsze, Polacy wracają do tradycyjnego sposobu składania życzeń świątecznych.

fot. www.sxc.huPoczta Polska w grudniu notuje 10-krotny wzrost liczby sprzedawanych kart bożonarodzeniowych. Badania TNS OBOP z października pokazują, że aż 86 procent osób z wykształceniem wyższym korzysta z tradycyjnej poczty przy wysyłaniu kartek i listów. Skąd ten powrót do tradycji? – Kiedy na rynek wchodzi jakaś nowinka techniczna, to rzucamy się na nią, bo nie chcemy zostawać w tyle za innymi. Zapoznajemy się z nią, testujemy przez pewien czas. Z czasem jednak nam się nudzi i wracamy do tego, co stare i sprawdzone – uważa Mirosław Pęczak, socjolog kultury.

Potwierdzają to dane Poczty Polskiej. Od kilku lat w okresie przedświątecznym nawet dziesięciokrotnie wzrasta sprzedaż kart bożonarodzeniowych. – Przed świętami ludzie są zabiegani, ale mimo to znajdują chwilę, by przyjść na pocztę, kupić kartę, wypełnić ją, nakleić znaczek i wrzucić do skrzynki – mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej. – Rzadko się zdarza, by ktoś kupował tylko jedną kartkę. Kartki kupują też firmy, które rozsyłają je zaprzyjaźnionym klientom czy współpracownikom – dodaje.

Na poczcie czy stoisku prasowym można kupić kartki z gotowymi życzeniami, wystarczy się tylko podpisać. Okazuje się, że najbardziej doceniamy kartki wypisane pismem odręcznym z ułożonymi przez nas życzeniami. – To, co wymaga więcej czasu i wysiłku, jest bardziej doceniane – zwraca uwagę Pęczak.

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych obecny jest w wielu krajach. Holendrzy kupują nawet 30-50 kartek dla rodziny i znajomych, a te, których nie zdążą przesłać, wywieszają w oknach. W Irlandii życzenia wysyła się już w pierwszym tygodniu grudnia. Najdłuższą tradycją pocztówkową mogą pochwalić się Anglicy. To tam w 1846 r. powstała pierwsza na świecie karta pocztowa. Pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych zwyczaj wysyłania kartek zapoczątkował urodzony we Wrocławiu Louis Prang. Polska tradycja składania życzeń drogą pocztową sięga stu lat. Na początku były to czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Wkrótce pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i tuż po odzyskaniu niepodległości stały się bardzo popularne. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej. Za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywają swój renesans.

MK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pocztufka.pl
  • Pocztufka.pl
  • 09.01.2012 11:30

Tradycja wysyłania kartek z czasem się unowocześniła. Zapraszam do portalu, najlepszego wśród wszystkich pocztówkarskich, www.pocztufka.pl, gdzie samemu można udoskonalić kartkę pocztową bądź stworzyć od podstaw własną. Kartki można zaprojektować nie wychodząc z domu, potem są one drukowane, pakowane w piękną kopertę i wysłane tradycyjnie. Zapraszam , w szczególności, że zbliża się Dzień Babci i Dziadka, a także coraz bliżej już do Walentynek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest bardzo interesujący i wciągający

Komentarz został ukrytyrozwiń

To super,że tradycyjne kartki okolicznościowe nie wypierają całkiem tych elektronicznych. Niewątpliwie mają swoje zalety...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, to muszę zacząć wypisywać, żebym nie musiała wieszać w oknach :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj mło :) :) ale według nas jakakolwiek forma pamięci jest jak najbardziej mile widziana....
No ale najfajniejsze są kartki własnoręcznie wypisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sms czy rozmowa to nie to samo co karta świąteczna…Dużo milej dostać taką kartkę niż zwykłego szarego smsa…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.