Facebook Google+ Twitter

Wyszkolenie i psychika, czyli wnioski z siatkarskich MŚ

Siatkarskie mistrzostwa świata w Japonii pokazały, jak bardzo we współczesnym sporcie liczy się psychologia. Nie wystarczy jak kiedyś nauczyć zawodników grać, trzeba też umieć z nimi rozmawiać i motywować ich do gry.

Wszystkie gry zespołowe w nowoczesnym sporcie opierają się w tej chwili na dwóch filarach. Jednym są oczywiście umiejętności, ale drugim, równie ważnym jest psychika zawodników – to, czy tworzą prawdziwy kolektyw, silną psychicznie drużynę, czy są jedynie grupą utalentowanych sportowców.

Od lat nasze siatkarskie drużyny miały kłopoty z psychiką w zespole, potrafiły wygrywać we wspaniałym stylu, ale zdarzały im się także fatalne wpadki, kompromitujące porażki i niewykorzystane szanse. Przyczyną wszystkich niepowodzeń zawsze była właśnie psychika – zawodnicy wzajemnie się nie mobilizowali, a gdy któryś z graczy miał słaby dzień, słabo grała cała drużyna, zawodziła wiara w siebie i w zwycięstwo.

Mimo, że od lat znajdujemy się blisko światowej czołówki, dopiero teraz udało nam się przełamać złą passę w turniejach mistrzowskich.

Dlaczego?

Odpowiedź nie jest oczywista – nie mamy lepszych siatkarzy, a wicemistrzostwo świata, które zdobyliśmy w tym roku jest głównie zasługą naszego szkoleniowca – Argentyńczyka Raula Lozano. Potrafił on wpoić Polakom, że każdy mecz jest do wygrania, że nie można się poddawać (czego przykładem jest mecz z Rosją, gdzie przegrywając w setach 0:2, udało nam się zwyciężyć w tie-breaku). Lozano zmienił coś, co było do tej pory naszym przekleństwem, stworzył zespół.

Polacy grali mądrą, dojrzałą siatkówkę, a gdy jakiemuś zawodnikowi gra się nie układała, inni wspierali go – tego do tej pory u nas nie było. Okazało się, że można obudzić drzemiący w naszych siatkarzach potencjał, trzeba tylko umieć do nich dotrzeć (warto podkreślić, że Lozano miał utrudnione zadanie – z zawodnikami porozumiewał się po włosku lub przez tłumacza).

Mam nadzieję, że sukces naszej reprezentacji siatkarskiej da do myślenia włodarzom polskiego sportu także w innych dyscyplinach. Pod względem techniki szkolenia być może w Polsce nie jest bowiem tak źle, jak się powszechnie uważa, ale z pomocą psychologiczną w sporcie jest już zdecydowanie gorzej.

Niech ten sukces będzie początkiem nowego podejścia do sportu w Polsce!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

cóz...piszesz jak wszyscy o sporcie eh...ten sport jakos mnie az tak nie interesuje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.