Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5506 miejsce

Wyszło.com

Nie znam Krzysztofa Stanowskiego. Osobiście. On zresztą też nie zna mnie. Różnica polega na tym, że ja o nim słyszałem i czytam jego teksty, on o mnie nie, i nic mojego na pewno nigdy nie przeczytał.

 / Fot. zrzut z ekrany weszlo.comJego niedawny tekst o tym jak media ogłupiają wszystkich, odbił się tak szerokim echem, że najbardziej zaskoczyło to samego autora. Artykuł zagościł na łamach wielu polskich mediów uważanych za czołowe, na jego temat wypowiedziało się wielu dziennikarzy. Przeczytałem artykuł, z częścią argumentów się zgodziłem, z częścią zdecydowanie nie. I tak by pewnie zostało, gdyby Stanowski nie napisał drugiego tekstu, będącego jakby odpowiedzią na całe medialne zamieszanie. Moim zdaniem tu popełnił błąd.

Powszechnie znana jest stara maksyma, absolutnie nie dziennikarska, że tłumaczą się winni. Czy Stanowski pisząc odpowiedź na pierwszy tekst poczuł się winny? Ale po kolei. Krytyka mediów przez twórcę weszlo.com z pewnością zawierała sporo racji, ale w całości argumentacji zabrakło… konsekwencji. W czym była racja? W tym, że media ogłupiają. I to do przesady. W każdym medium od gazet papierowych, przez radio i telewizję, na internecie kończąc, aż roi się od „badziewnej papki”, która jest tak bezsensowna, że strach się bać. Dlaczego? Z bardzo prostej, niestety, przyczyny. Jest zapotrzebowanie na „papkę”, to się „papkę” serwuje. Taki target. Bez serwowania „badziewnej papki”, taniej sensacji i manipulowania informacją, 95% mediów przestało by istnieć. Bardzo prawdopodobne, że Weszło! również. Jak kiedyś Tomasz Lis powiedział publicznie, że telewizja nie może przekazywać poważnych informacji, bo „poważnie to znaczy nudno, a nudno, to te barany wezmą pilota i przełączą” rozpętała się burza. Nie wiem dlaczego. Prawda tak bardzo zabolała? Ale to chyba taka nasza, polska cecha szczególna, że wszystko nam wadzi, a zwłaszcza prawda powiedziana prosto w oczy.

Stanowski twierdzi, że media go ogłupiają, bo wie jakim autem jeździ Mucha, a nie wie kto rządzi Izraelem i Chinami. I ma tu trochę racji. Problem w tym, że media przekazują nie tylko te informacje. Ale tych ważniejszych, bardziej potrzebnych i wartościowych trzeba poszukać. Co na to Stanowski? –„…ja dzisiaj muszę się mocno wysilić, by zdobyć podstawową wiedzę, a drugie tyle wysiłku muszę włożyć w to, by pozostać głuchym na zbędną.(…) Jeśli to na mnie ma spoczywać odpowiedzialność za wydobywanie istotnych informacji, to po ci wszyscy dziennikarze?” Po mojemu po to, żeby w ogóle było w czym szukać.

Stworzony przez niego portal o futbolu cieszy się wielką popularnością. Mirosław Trzeciak powiedział o nim, że „to jest serwis, który dla klikalności skrytykowałby nawet widelec.” Sporo w tym prawdy, portal bazuje na frontalnej krytyce niemal wszystkiego i wszystkich. I choć ta krytyka nie jest bardzo często bezpodstawna, należy pamiętać o zasadzie: „dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf”. Właśnie krytyka w połączeniu z ostrym, niewybrednym słownictwem, często przeplatanym wulgaryzmami, to podstawowa część składowa sukcesu portalu. I co ciekawe forma wypowiedzi tam nawet nie razi, bo trafia na szczególny grunt odbiorców. Można wieszać na mnie psy za to co powiem, ale podstawowym czytelnikiem Weszło! są kibice, „kibole” i piłkarze, a takie słownictwo to u nich (i z resztą nie tylko u nich) chleb powszedni. Stanowski i spółka mówią do nich zatem swojskim, „zrozumiałym” językiem. Jest to zapewne polityka celowa, bo dzięki temu ogrom czytelników czuje się na portalu „jak u siebie w domu”, a niektórzy urażeni językowi puryści, tylko napędzają koniunkturę.

„Stan” krytykuje media za ogłupianie, ale jednocześnie siebie rozgrzesza, bo jak twierdzi, on pisze o
futbolu, czyli o głupocie. Po pierwsze spróbujmy w Brazylii, Argentynie, a nawet w Hiszpanii, czy we Włoszech powiedzieć publicznie, że piłka nożna to głupota. No dobra, jesteśmy w Polsce. Można zapytać, czy o futbolu nie można poważnie? Można, ale nikt by tego nie czytał. Stanowski wymaga od mediów tego, co sam nie zastosuje, bo to by oznaczało jego medialny koniec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Media nie ogłupiają. Media głupich doją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam "życiorys dziennikarski" Stanowskiego. Pisze dobrze, ma swój styl. Często bluzga, bo to się "komponuje" w środowisku dla jakiego pisze. Mnie to nie przeszkadza, sam dobrowolnie wchodzę na jego teksty. Ok, osiągnął wiele. Ale wybacz - "co by nie pisał należy mu się ogromny szacunek za to co osiągnął i ilu ma znajomych wśród piłkarzy i trenerów" - to nawet nie przesada tylko zaślepienie, czczenie bożka. Czyli co? Każdy gniot jaki by teraz nie napisał to trzeba czcić, bo już tyle osiągnął i tylu zna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat "Stano" jak to już kiedyś napisałem to guru polskich dziennikarzy sportowych (tych piszących). On w wieku kilkunastu lat relacjonował już mecze ekstraklasy dla PS, bodajże jako 17-latek pojechał jako jedyny dziennikarz z PS na mecz Szwecja-Polska w 1999r. decydujący o tym czy awansujemy do Euro 2000. Zaprzyjaźnił się m.in z Szamotulskim, który nienawidzi dziennikarzy i "jechał" po nich równo. w 2002r. znów jako jedyny z PS pojechał do Korei i Japonii. Gdy miał nieco ponad 20lat już szefował działowi pilki nożnej w PS, później był naczelnym m.in "Futbolu". Chłopak naprawdę dużo osiągnął i co by nie pisał należy mu się ogromny szacunek za to co osiągnął i ilu ma znajomych wśród piłkarzy i trenerów. Dla mnie to wzór do naśladowania jeśli chodzi o dziennikarzy sportowych:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam szczerze, że ani tytuł, ani lead - nie pozwolił mi na zorientowanie się "o czym jest ów artykuł". A taką - przynajmniej teoretycznie - funkcję powinien pełnić.

Niemniej - tekst ciekawy.

Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu! Tytuł jest celowy. Gdyby Pan przeczytał tekst do końca, pewnie zrozumiał by Pan dlaczego tak jest. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2013 10:51

Błąd w tytule: "weszło" zamiast "wyszło".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.