Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26417 miejsce

Wywiad: „Własnymi słowami” - Karcer o płycie "Wariaci i Geniusze"

Wydana w tym roku nakładem Jimmy Jazz Records "Wariaci i Geniusze", to już siódma pozycja w dyskografii punkowego Karceru, który za rok będzie obchodził trzydziestolecie istnienia. Lider i wokalista Karceru Krzysztof "Ferment" Żeromski i perkusista Daniel Łukasik, znaleźli czas dla czytelników Wiadomości24.pl by w naszym cyklu wywiadów "Własnymi słowami" opowiedzieć o najnowszej płycie "Wariaci i Geniusze".

Karcer / Fot. Zdzisław 1. Czarno-biała bajka Krzysztof Żeromski/Karcer: Kopniak miał otworzyć drzwi, za nim noga i reszta… Łatwo się rozpędzamy. Masa energii w utworze, ale i wiele jej pochłania. Miało być zerojedynkowo, czarno-biało, bez szarości i wątpliwości. Padł głos, że solowe fragmenty przypominają metalową nutę spod koła polarnego. Tekstowo żadnej szansy na usprawiedliwienie, payback bez zmiłuj się, desperackie przeszukiwanie pamięci, motywy gitarowe miały się wwiercać w czapę.

2. Wariaci i Geniusze Krzysztof Żeromski/Karcer: Klepnięci na singla. Prowadzi płytę, zdradza nas, że kliniczna forma punk rocka jest jakby za ciasna po 30 latach. Gitarowo ciężko, ale chyba mieści się w naszym stylu. Trochę improwizacji w trakcie – akustyczna gitara (drugi raz od co najmniej 20 lat…). Fajna zabawa, gdy się go śpiewa. Schizofreniczny obraz każdego z nas. To, co nam wyjdzie, wyrysuje nas albo jako wariatów, albo geniuszy. Dla niektórych zawsze będziemy po drugiej stronie lustra. No i spektakularny efekt specjalny: rozbita szyba. Po prostu rewolucja!

Krzysztof "Ferment" Żeromski/Karcer / Fot. Zdzisław 3. Bestie Krzysztof Żeromski/Karcer: Po 360-stopniowym obrocie z szeroko otwartymi oczyma trudno nie pomyśleć, że obraz jest tak niedorzeczny, że musi być nieziemski. To muszą (!) być kosmici. Muzycznie skutecznie punkowo. Deliryczne solo.

4. 4i0 Daniel Łukasik/Karcer:40 jak lat czterdzieści. Nie młodniejemy. No i dalej k***a nie wiem… Bo to o Was, jeszcze nie o mnie. Krzysztof Żeromski/Karcer: O tobie też. Wkrótce.

5. Kiedy Niebo Kładzie Się Na Ziemi Krzysztof Żeromski/Karcer: Tekst powstał wiele lat temu, po tragicznym tsunami. Raj zamieniony w piekło. I to za dnia. 2-3 takty na początku to jedyna resztka echa paradajsu. Muza powstała do słów. Zwykle jest u nas odwrotnie. Wolno i molowo. Trochę metalowo, tu i tam. Nie wiemy, jak się sprawdzi koncertowo. Ciągnące na dno gitary we wstawkach.. To, co zostało poharatał Daniel diabelskim diszczardżem. Chyba najbardziej przygnębiający nasz utwór ever.

6. Chcę Krzysztof Żeromski/Karcer: Prosto, szybko - tak, jak w tekście. Choć ciągle nie łatwo, gdy bębniarza poniesie na koncercie. A o to, tu nie trudno. Wokal nie przypadkowy. Roszczeniowi pop-bandyci i aroganckie mass-media.

7. Jeden Na Wszystkich Krzysztof Żeromski/Karcer: Jak kilka innych kompozycji i ta sięga kilka lat wstecz. Tekst raczej jednoznaczny. Widziałem ludzi w memlingowym kotle. Pierwsza próba aranżu na dwie gitary. Lubimy śpiewać refren. Nie za szybko, ale na żywo potrafi wyssać z nas sporo mocy. Publika ma szansę złapać oddech, ale wiem że nie na długo.

Karcer / Fot. Zdzisław 8. Samozagłada Krzysztof Żeromski/Karcer: Bardzo punkowy początek. Czarny scenariusz, który odważyliśmy się zakłócić rozegraną gitarą i później wstawką przed solówką. Refren miał być silny, i jest. Sunie sam na koncertach. Ponury. Bo wygląda na to, że pozabijamy się, jak głuche nietoperze.

9. Co To Za Kraj Krzysztof Żeromski/Karcer: Jeszcze raz inaczej niż zwykle, bo do tekstu powstała muza. I tak zostało, jest na drugim planie, bez zbędnych fikołków. Uważam, że tekst jest jednak optymistyczny. Niektórzy uważają inaczej, inni dziękują z zagranicy, bo myślą, że to o nich. I mają trochę racji. W trakcie nagrań trochę pobawiliśmy się gitarami i wyszło takie ni-to-rege-ni-to-ska. Efekt nie poszukiwany, ale umie się spodobać.

10. Wstyd Krzysztof Żeromski/Karcer: Rockowe granie. Nasłuchałem się za solówkę, a bębny dla niej, jako świadoma riposta. Zbliżamy się do klasycznego punka refrenami i bębnami po nich. Gitarowy. Przeciwko zabrązowionym staruchom, gnijącym w polityce, show-businessie, wszędzie. Tyle lat po rewolucji!? Ale mamy już naszych rówieśników w tych samych sektorach, z tą samą już zgnilizną na szyjach.

11. 10 Sprawiedliwych Krzysztof Żeromski/Karcer: Z wielką przyjemnością nagrywałem kolejne traki gitar. Kolejne, i kolejne. Wojenny. Jedni na zieloną wyspę, inni na pustynię - po premię. Słyszałem, jak ta druga przygoda szybko potrafi zmienić się z zabawy w prawdziwy dramat po powrocie. Nie zabierać do Afganistanu, bo na pewno nie podniesie morale. Nie udało się hubalowe mruczando, ale eksperymenty wokalne zakończyły utwór szczytowym w Karcerze popisem.

Karcer / Fot. Zdzisław 12. Dreszcz Daniel Łukasik/Karcer: Cóż, tak to jest kiedy perkusista bierze się za komponowanie. To dość stara kompozycja przemycona kiedyś niechcący na próbie. Chwyciła i zaczęliśmy ją rzeźbić. Pierwotna forma wyglądała inaczej, ale nie zmieniła się zbytnio. Po raz pierwszy w twórczości Karceru słychać syntezator. Niby to punk rock, ale czy trzeba się wstydzić syntezatorów? Utwór banalnie prosty, skomponowany przez perkusistę, ale o dziwo bębniarz nie lubi go grać!

13. Obłąkani i Waleczni Krzysztof Żeromski/Karcer: Dobrze się go gra na dwie gitary, oparty na linii brudnego basu. Chyba typowy dla nas refren. Szybki obrót wstecz w krótkiej przerwie wariackiego biegu (czyżby wariaci?). Czy znajdziemy pod sceną dawne wartości?. Mimo zaćmy piwnej i krawatów - wierzę, że tak. To dla takich właśnie (jednak wariatów).

14. Punk Rock Party Krzysztof Żeromski/Karcer: Ostateczny aranż powstał w bardzo ostatnim momencie, bo tuż przed zgraniem ‘matki’. Dziwne, że czasami łupiesz numery tygodniami na próbie, a na koniec i tak potrafią się zmienić. Tekst w refrenie bardzo bajkowy. Wariacki numer na wariackie imprezy (tu: nie tylko koncerty). Powinien sie bronić na każdej porządnej domówce. Wszyscy marzą o takiej właśnie nocy. Ale tylko niektórzy potrafią pomóc tym marzeniom. Wyłączcie telewizory, nie składajcie życzeń sms-em, i tańczcie!

Karcer oficjalna strona

Karcer oficjalny profil MySpace

Jimmy Jazz Records

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.08.2011 11:44

"Motywy gitarowe miały się wwiercać w czapę", "(...) pozabijamy się jak głuche nietoperze", "Wyłączcie telewizory, nie składajcie życzeń sms-em, i tańczcie!" ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.