Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4871 miejsce

Wywiad z młodym pianistą Michałem Landowskim

20 czerwca br. na scenie Nowogardzkiego Domu Kultury dał koncert fortepianowy Michał Landowski, tegoroczny absolwent Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Michał jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów.

Wykonał utwory Bacha, Chopina i Schumanna. Występ zakończył ciekawą kompozycją Igora Strawińskiego pt. "Pietruszka" z 1911 roku. Nie obeszło się bez bisowania. / Fot. Ryszard Jan ZagórskiJak dawno pana przygoda z muzyką się zaczęła?
Moja przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 8 lat, poszedłem do szkoły muzycznej I stopnia w Szczecinie. Później po ukończeniu tej szkoły byłem uczniem Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie, którą w tym roku skończyłem. Jestem jej absolwentem w klasie fortepianu p. mgr Teresy Skwierczyńskiej, która prowadziła dzisiejszy koncert. Obecnie jestem w trakcie przygotowywania się do egzaminów wstępnych na akademię muzyczną.

Czyli, widzi pan karierę w kierunku czysto muzycznym?
W kierunku czysto muzycznym mam nadzieję czysto solistycznym, natomiast drogi są różne. Może to być np. granie kameralne, w zespole. Ale mam nadzieję, że uda mi się zrobić karierę solisty.

Żeby taki poziom prezentować w tak młodym wieku, ile godzin dziennie trzeba ćwiczyć?
Nie da się tergo wymierzyć za bardzo, to jest kwestia bardzo, ale to bardzo indywidualna. Np. ja nie ćwiczyłem nigdy dużo w szkole podstawowej. Ale nie można nie ćwiczyć i grać dobrze. W pewnym momencie zacząłem odczuwać braki. Musiałem robić coraz większy repertuar.

To czasem przerastało moje możliwości. Trzeba było zacząć dużo ćwiczyć. Wszystko zależy od programu jaki gram, od repertuaru jaki dobiera nauczyciel, również i poziomu zdolności. Wydaje mi się, że jeżeli mamy do czynienia z poziomem artystycznym dosyć wysokim, to należy ćwiczyć ok. 5, 6 godzin dziennie.

Czyli normalna, ciężka praca fizyczna.
Tak. Jeżeli ktoś idzie do pracy, tak samo pianista idzie na 8 godzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Romek Prusicki
  • Romek Prusicki
  • 15.07.2011 08:55

Jeśli coś ma dać pojęcie transcendencji, to koncert dyplomowy Michała czymś takim dla mnie był. Dzieki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia Beśka
  • Kasia Beśka
  • 21.06.2011 09:45

Dzięki temu wywiadowi poznałam nieco bliżej Michała. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.