Facebook Google+ Twitter

Wywiad z nadburmistrzem Frankfurtu nad Odrą Martinem Patzeltem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-30 19:59

Marcowe wybory samorządowe we Frankfurcie nad Odrą były doskonałą okazją do rozmowy z dotychczasowym szefem miasta Martinem Patzeltem. Ostatniego wywiadu dla polskich mediów udzielił on Rolandowi Semikowi.

Martin Patzelt / Fot. DPARoland Semik: 14 marca odbędą się wybory nowego nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą. To doskonała okazja do oceny Pańskiej kadencji. Co uważa Pan za swoją największy sukces i największe niepowodzenie w kontaktach ze Słubicami?
Martin Patzelt: Moim największym sukcesem jest to, że mogłem układnie porozumiewać się z miastem Słubice i że w przyszłości podejmiemy się wspólnego marketingu obu miast. Co do tego przyjęta została stosowna uchwała.

Burmistrz Słubic i ja mieliśmy w głowach wiele pomysłów i projektów, których nie mogliśmy zrealizować, ponieważ zabrakło wsparcia ze strony radnych, szczególnie po stronie niemieckiej, a także dlatego, że nie mamy wystarczająco wiele środków finansowych. Jednak co do kwestii traktowania siebie jako jedno miasto w regionie, w Niemczech, w Polsce i w Europie, czyniliśmy to dość często. Jest otwarty ruch graniczny. Przedwczoraj pozytywnie został rozpatrzony wniosek o dotacje ze środków Interreg. To uważam za spore osiągnięcie.

Największym niepowodzeniem jest projekt tramwaju transgranicznego, jednak to niepowodzenie jest indykatorem nastroju i myśli osób, które tu, w tych miastach, mieszkają. Nad tym trzeba jeszcze popracować.

R.S.: Pytanie o tramwaj było drugim pytaniem, jakie chciałem zadać, ale uzyskałem już odpowiedź. W takim razie, kiedy dojdzie do skutku odbudowa wieży Kleista w Słubicach i domu Bollfrasa we Frankfurcie nad Odrą? Na miejscu, gdzie znajdowała się niegdyś wieża Kleista do dziś znajdują się tylko ruiny…
M.P.: To jest smutne, że nie posunęliśmy się dalej w tej sprawie. Projekt był mocny, ale miasto Słubice nie ma środków finansowych, by odbudować wieżę Kleista. My z niemieckiej strony nie możemy tego uczynić. Możemy sfinansować jedynie dom Bollfrasa i inne przedmioty projektów, które sformułowaliśmy. To jest smutne. Cieszylibyśmy się, gdyby Słubice dysponowały stosownymi środkami. Mamy oczywiście zrozumienie, że, podobnie jak u nas, ich nie ma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.