Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26697 miejsce

Wywiad z rabinem Krakowa - Boazem Pashem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-03-24 21:55

O tym, dlaczego ortodoksyjny rabin nie lubi słowa "tradycja", jak wiara Polaków wygląda w oczach Żyda i dlaczego mieszkańcy Brazylii, Polski i Portugalii myślą tak samo...

Jak mieszka się w Polsce? Ma rabin porównanie, bo mieszkał już w Brazylii, Portugalii, na Ukrainie…
- Życie wygląda różnie. W zasadzie tylko jedno jest takie samo - ludzie. Tam i tu tak samo myślą. Warunki życia oczywiście są różne, ale ludzie w zasadzie z natury są tacy sami. Mają takie same problemy w rodzinach, takie same problemy w relacji z Bogiem i tak dalej.

A mentalność? Ludzie w Brazylii są bardziej otwarci?
- To jest inny kraj. Tam historia nie jest aż tak ważna, życie jest bardzo proste. Trzy rzeczy się liczą: football, kashasa - to jest taka lokalna wódka i … jeszcze jedna rzecz. Reszta nie jest ważna. Polityka? Kto w ogóle myśli o polityce? Oni mają bardzo proste myślenie. Nie wiedzą wiele o religii. U nich to wygląda tak: tak samo jak chodzimy na football, chodzimy do kościoła. Dla nich to nie jest jakaś wielka różnica, nie będą z tej okazji zmieniać ubrań.

A jak Polak patrzy na Boga?
- Bóg… to jest przede wszystkim stary Bóg. Trzeba się Go bać, trzeba się do niego modlić… Wiesz co? U Żydów też tak było. Dopóki chasydzi nie przyszli. Oni przyszli i powiedzieli: to jest nasz przyjaciel. My możemy się bawić razem z nim. To wszystko nie musi być takie poważne, zamknięte i smutne. To wywarło duży wpływ na cały judaizm. Dzisiaj modlitwa wygląda inaczej, niż kiedyś.

W Polsce to wygląda tak: wszystko musi być, jak było. „Ojciec umarł w łóżku, to i ja mam umrzeć w łóżku” - tak my na to mówimy. Czy to jest dobre, czy złe? Takie zapatrzenie w historię. W Brazylii tego nie ma, nie ma tych wszystkich problemów wynikających z historii. Na przykład tam antysemityzm jest znikomy, dlatego asymilacja jest ogromna. To z jednej strony. Z drugiej strony czegoś tam brakuje… To nie jest prawdziwe życie.

Czy to takie życie bez żadnych oczekiwań?
- Bez oczekiwań na więcej i bez historii, bez wartości, które z niej wypływają. Możemy na to popatrzeć także z europejskiego punktu widzenia. Tu wszystko jest zależne od przeszłości. Brakuje optymizmu…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Brawo! Nie wiem, czy wywiad taki doskonały... Wiem, że go spopularyzuję, bo prosto i mądrze powiedziane. Potrzebujemy takich tekstów wiele. 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja:Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.5* Postawiłem, 5 aby nie było niedomówień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 Ciekawy wywiad

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 18:24

Panie Mariuszu, wiara w Boga, o której mówi rabin, wynika z jego doświadczenia: jeżeli się z Kimś rozmawia, do kogoś mówi, ba! jeśli ten Ktoś daje się poznać, to tak- można mówić o relacji. Jeśli- używając Pana przykładu- krasnoludki będą do Pana mówiły a Pan do nich, to też będzie Pan miał z nimi relację. Ale z własnego doświadczenia polecam tę pierwszą.

A, i przy okazji- pisanie tendencyjnych bredni nie jest zabronione regulaminem, więc nie rozumiem zarzutu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne tendencyjne brednie. Same jakieś subiektywizmy, opinie, omówienia, zaciemnienia, zakłamania, itd. Dla przykładu końcówka wywiadu: - czym obiektywnie jest wiara w Boga? - obiektywnie jest relacją z Bogiem - co implikuje np. że wiara w krasnoludki czy jednorożce jest relacją z tymi istotami, choć one nie istnieją. Cały ten wywiad, wypowiedzi obu rozmówców, ma takiż bredzeniowy charakter. Toteż nie dziwię się że się pismakom z link podoba i honorują go kolejnymi gwiazdkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 16:10

To może podam linka na wywiad mniszki Buddyjskiej Zen tradycji Koreańskiej

.http://video.google.pl/videoplay?docid=4881111667904711760&ei=rXirS_yYIoS62wLg57jjBg&q=Dorota+Krzy%C5%BCanowska&hl=pl&view=3&client=firefox-a#

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super!Poproszę o wywiady z przedstawicielami innych wyznań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katarzyno, nie liberalne, tylko "wysoka" jasność myślenia a to jest jedną z cech ze ten Rabin jest sercem i umysłem blisko Tego Który Jest. A więc nie urodził się nadaremnie i oby więcej takich było. Co ja mogę na to powiedzieć? Przenosząc to na płaszczyznę zachodzących zmian na Świecie? W ciemnym, nie kończącym się tunelu zapalona świeczka a widoczny płomień jest jak ziarenko maku. Ten płomień oświetla napis: "Jeden Pasterz i jedna owczarnia". Czy macie wyobraźnię, ile drogi jest jeszcze przed nami?! Ile jeszcze błędów zostanie jeszcze popełniane a przez to ludzkiego cierpienia?! I to tylko dlatego że ludzkość odbiega od fundamentów i chce ten Świat urządzać po swojemu! Jabłoń żeby wydała dorodne owoce, ile trzeba nad nią pracować? Czasami wiele szczepów odpada zanim ten prawdziwy przyjmie się. A potem wzrost, przycinanie i formowanie korony, wycinanie dzikich pędów. Zabezpieczanie przed chorobami i szkodnikami! Ile cierpienia i trudu w pielęgnacji pokoleń, zanim nastanie czas radości i wesela?! Czy nastawienie mechanizmów ekonomicznych i przemysłowych na trendy konsumpcyjne, realizuje prawidłowy kierunek? Dzisiejsze pokolenia nie lubią czekać, nie lubią tworzyć. Chcą korzystać i eksploatować na max!
Ja jestem tylko ciekaw, ile cierpliwości starczy Temu Który Jest.
Do tego należy wziąć pod uwagę zjawisko, które powinno zostać poddane do analizy w trybie pilnym, żeby nie doszło do podobnej sytuacji, kiedy na widok ulepionego cielca ze złota, Mojżesz rzucił przekazane tablice od tego Który Jest i rozbił je. Poskładać jest już trudniej a przecież z darów można korzystać, tylko w rozsądny i uczciwy sposób na podstawie reguł ustanowionych nie przez Człowieka, bo te zawsze będą fałszywe, tylko przez Tego Który Jest. Trzeba patrzeć jaką miarą się dzban
napełnia.Podaję linki obok których nie powinno się przechodzić obojętnie: <a href="link <a href="link Chociażby na pamięć przodków, należy ten temat potraktować poważnie, brnąć w bagnie bez końca nie da się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że jak na rabina ma liberalne poglądy. Wywiad niebanalny, bardzo chętnie przeczytałam. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.