Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1899 miejsce

Wywiad z Tomaszem Jurkiem, adiunktem w Katedrze Medycyny Sądowej

Medycyna sądowa jest dziedziną trudną i wymagającą wiedzy nie tylko medycznej, ale także prawniczej. Być może z tego powodu, jako specjalizację, wybiera ją tak niewielu lekarzy. Na ten temat rozmawiamy z Tomaszem Jurkiem.

Skąd zainteresowanie u Pana medycyną sądową? Jest to specjalizacja wybierana raczej przez niewielu...
Tomasz Jurek: Medycyna sądowa jest specjalizacją szczególną. Praktykujących lekarzy
z takim tytułem jest w naszym kraju niewiele ponad stu. Mimo to zakres tej nauki dotyczy wielu zagadnień, z którymi większość lekarzy styka się na co dzień. Nie chodzi tu tylko o ustalanie przyczyny zgonu, ale również o zagadnienia oceny prawidłowości postępowania medycznego, odpowiedzialności prawej lekarzy czy szeroko pojętego opiniowania sądowo-lekarskiego i traumatologii. W praktyce sekcje zwłok i udział w czynnościach kryminalistycznych to jedynie niewielka część pracy medyka sądowego.

Praktykowanie w tej specjalizacji wymaga znajomości prawa, połączenia dwóch dziedzin nauki - i chyba to przyciągało mnie do tej specjalizacji. Po prostu trudno było mi wybierać pomiędzy medycyną i prawem. Jedynym rozwiązaniem było ich połączenie - a to możliwe jest tylko
w pracy medyka sądowego. Muszę dodać, że ostatnio dziedzina ta stała się bardzo popularna i coraz chętniej wybierana przez młodych lekarzy, co więcej zauważyłem, że absolwenci, którzy wybierają tę specjalizację są z reguły jednymi z najlepszych na roku.

Jak często sądy rozpatrują sprawy, w których niezbędna jest opinia biegłego - specjalisty z zakresu medycyny sądowej.
- Opinia z zakresu medycyny sądowej jest niezbędna w większości spraw karnych dotyczących przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Do tego dochodzi szereg spraw cywilnych i odszkodowawczych, w których doznana szkoda związana jest z uszczerbkiem na zdrowiu. W praktyce to właśnie specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny wymiar sprawiedliwości potrzebuje najbardziej a lekarze - spośród wszystkich profesji, są najczęściej powoływani jako biegli.

Oczywiście, nie zawsze są to medycy sądowi. Dzieje się tak nie tylko z powodu ich małej liczby. Często potrzebne są specjalistyczne wiadomości z innych dziedzin medycyny. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że medycyna sądowa jako jedyna porusza tematy związane z teorią opiniowania, tworzy narzędzia niezbędne w pracy biegłego, ustanawia zasady opiniowania. Z tych osiągnięć korzystają specjaliści innych dziedzin wydając swoje opinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.