Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26186 miejsce

Wyznanie wiary to nie tylko przynależność do Kościoła czy związku

W trakcie tegorocznego spisu powszechnego odpowiedź na pytanie o wyznanie nie będzie musiała ograniczać się wyłącznie do wskazania przynależności do któregoś z wyszczególnionych przez GUS związków wyznaniowych czy Kościołów.

Spis realizowany będzie z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym - w tym wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego / Fot. Cwebb15 Charles Webb, GNU: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Newton120.jpgWbrew temu co pierwotnie wynikało z pisma uzyskanego od GUS, a o którym wcześniej pisaliśmy na W24 tutaj, w trakcie planowanego spisu powszechnego - w odpowiedzi na pytanie o wyznanie - oprócz wskazania któregoś z formalnie zarejestrowanych w MSWiA związków wyznaniowych i Kościołów, możliwe będzie również udzielenie podpowiedzi deklarującej inne (w tym nieformalne) wyznanie. W tym celu zainteresowany tym respondent winien poinformować rachmistrza, by na przenośnym urządzeniu elektronicznym dokonał wyboru zakładki "inne", następnie ponownie dokonał wyboru zakładki "inne", po czym na samym dole (przy użyciu klawiatury) wpisał interesujące nas dane.

Z kolei przy odpowiedzi polegającej na wskazaniu któregoś z wyszczególnionych przez GUS związków wyznaniowych i Kościołów (w ramach gotowej, rozwijalnej listy) warto pamiętać, że w zgodzie z art. 2 ptk. 12 Ustawy o narodowym spisie powszechnym z dnia 4 marca 2010 roku, "Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)wyznaniu - przynależności wyznaniowej - rozumie się przez to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym, kościołem lub związkiem wyznaniowym". Oznacza to, że wskazanie w odpowiedzi któregoś z tych związków nie wymaga formalnej przynależności do tegoż związku (np. potwierdzonej pisemnie stosowną deklaracją), w zupełności wystarcza tzw. przynależność uznaniowa (wynikająca z faktu, że większość założeń danego związku przyjmujemy za własne i we własnej opinii uznajemy się za jego członka).

W obu przypadkach analogicznie dokonać możemy samopisu drogą elektroniczną (przez internet) - wówczas domowa wizyta ankietera nie będzie u nas konieczna (a np. nikt z domowników nie udzieli za nas mylnej odpowiedzi). Nawet w takiej sytuacji okazać się jednak może, że przypisana do nas ankieta nie zawiera pola spisowego dotyczącego wyznania. Pełny formularz spisowy (uwzględniający m.in. pytanie o wyznanie) dotyczyć ma bowiem tylko części polskiego społeczeństwa (w której akurat my nie musimy się znaleźć).

Źródło: Rodzimy Kościół Polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

goj bez nazwiska i praw
  • goj bez nazwiska i praw
  • 12.04.2011 11:34

Nie martwcie się,Joshua kocha goje swoje,napewno nam pomoże bo przecież chodzi o prawdę,prawdę która wyzwala.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie 4. Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?
1. Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także – wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania).
2. Jeżeli to możliwe, odpowiedzi na pytanie o wyznanie powinna udzielić osobiście każda osoba w wieku 15 lat lub więcej. Wyznanie dzieci w wieku poniżej 15 lat powinna określać matka lub inna osoba dorosła.
3. Należy poinformować spisywaną osobę o tym, że pytanie o wyznanie ma charakter dobrowolny, i że ma prawo odmówić odpowiedzi na to pytanie.
4. W sytuacji kiedy osoba spisywana odmówi odpowiedzi na pytanie o wyznanie należy zaznaczyć pole wyboru przy kategorii: „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
5. O ile to możliwe przynależność do wyznania powinna być określana poprzez podanie nazwy konkretnego kościoła lub związku wyznaniowego. W sytuacji, gdy osoba spisywana. określiła swoje wyznanie np. jako „chrześcijańskie” lub „protestanckie”, należy ją dopytać czy jest (czuje się ) członkiem jakiegoś kościoła lub związku wyznaniowego.
6. Dla osób spisywanych, które nie odmówiły odpowiedzi na to pytanie należy odnotować ich odpowiedź poprzez zaznaczenie pola wyboru przy jednej z dwóch następujących propozycji odpowiedzi: „1. należę do:” „2. nie należę do żadnego wyznania”
W przypadku odpowiedzi 1) należy zaznaczyć pole wyboru przy jednej z 7 nazw wyznań (kościołów/związków wyznaniowych) lub zaznaczyć kategorię „inne” oraz odszukać odpowiednią pozycję na długiej rozwijanej liście wyznań. Jeśli podane przez osobę spisywaną określenie wyznania nie występuje również na rozwijanej liście, należy wskazać pozycję listy
Formularz do badania reprezentacyjnego
(„inne – wpisać jakie”) oraz zapisać w polu edycji podane przez osobę spisywaną określenie wyznania.

Za link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rawimir Welesiak
  • Rawimir Welesiak
  • 01.03.2011 23:23

"Rozumiem, że formalne uczestnictwo w danym kościele to jest np. to, że zostałam ochrzczona w Kościele Katolickim i gdzieś w księgach parafialnych jest to zapisane, natomiast emocjonalny związek z określonym wyznaniem to znaczy, że odpowiada mi i akceptuję np. buddyzm. W tym przypadku jaka jest moja przynależność wyznaniowa?"
Ja skłoniłbym się do tej religii, w której uczestniczę emocjonalnie. Owszem, zostałem ochrzczony, ale jako nieświadome dziecko. W dorosłym życiu nie utożsamiałem się z zasadami Kościoła, więc nie mogę o sobie powiedzieć, że jestem katolikiem. Emocjonalnie czuję się związany z pogaństwem, i to właśnie zamierzam zadeklarować. Zresztą głosząc, że nie wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych, ani nie wierzę w święty powszechny, apostolski kościół, ani nie uznaję jednego chrztu na odkupienie grzechów, więc stawiam się poza kościołem, zatem nawet z powodów doktrynalnych moja przynależność do Kościoła nie istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...no chyba, że o to właśnie GUS chodziło, by możliwie jak najdłużej utrzymać chaos / niejasności związane z tym pytaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sęk w tym, że jak pierwotnie wynikało z pisma GUS (podlinkowane w tekście), dla tegoż urzędu nie było to początkowo aż tak znów oczywiste...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wyznanie wiary to nie tylko przynależność do Kościoła czy związku"

Aż dziw, że były/są jakieś wątpliwości w tej kwestii, bo w kraju, gdzie zapisy do Jedynego Słusznego Kościoła przeprowadzane są bez zgody zainteresowanych, kilkumiesięcznych berbeci, różnica pomiędzy wyznaniem, a przynależnością powinna być widziana natychmiast.
Bo cóż może wyznawać taki wrzeszczący obywatel, nawet jeśli już od dwóch godzin do związku należy?

Choć patrząc z innej strony, to zbyt wielu chciało mnie przekonać, iż każdy (chyba) człowiek, a na pewno Polak, rzymskim katolikiem się rodzi...

Zbyt wielu tak myśli, bym mógł na ten rozsądek liczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Fa
  • Agnieszka Fa
  • 28.02.2011 17:34

"odpowiada mi i akceptuję np. buddyzm. " - to chyba nie o to chodzi, co się komu podoba, tylko czy czujesz się związana z jakimś wyznaniem czy religią na tyle silnie, by uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez jej wyznawców lub na jej rzecz (czyli np. mszy - niekoniecznie katolickiej, może być prawosławna - mnie na przykład bardzo podoba się, jak śpiewają w cerkwi, ale to nie znaczy, że wpisałabym emocjonalny związek z prawosławiem...) - jesli chodzi np. o buddyzm, to mam na myśli uczestniczenie w jakichkolwiek formach aktywności z nim związanych (medytacje, zazen, wykłady mistrzów, odosobnienia, czytanie tekstów)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Rozumiem, że formalne uczestnictwo w danym kościele to jest np. to, że zostałam ochrzczona w Kościele Katolickim i gdzieś w księgach parafialnych jest to zapisane

Niezupełnie - uczestnictwo to uczestnictwo (np. uczestnictwo w obrzędach danego Kościoła czy innych działaniach danej wspólnoty wyznaniowej), choć to formalne uczestnictwo może być związane / uwarunkowane takimi właśnie zapisami jak wspomniałaś wyżej lub (jak to jest np. w przypadku niektórych związków wyznaniowych) złożeniem wcześniejszej pisemnej deklaracji przystąpienia.

> natomiast emocjonalny związek z określonym wyznaniem to znaczy, że odpowiada mi i akceptuję np. buddyzm. W tym przypadku jaka jest moja przynależność wyznaniowa?

JW - uczestnictwo w ramach danego związku lub Kościoła, jest na ogół związane z emocjonalnym związkiem. Jeśli nie czujesz emocjonalnego związku z danym wyznaniem, wspólnotą wyznaniową lub Kościołem, to jakiego zasadniczo rodzaju jest to uczestnictwo? Z przymusu? Z przyzwyczajenia? Konformizmu?... Reasumując - twoja przynależność wyznaniowa będzie (w ramach spisu) taka, jaką ostatecznie zadeklarujesz, jako najbardziej właściwą dla siebie. Przypuszczam, że gdybyś była faktycznie emocjonalnie związana z buddyzmem, to byłby to właśnie buddyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 28.02.2011 15:18

"Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)wyznaniu - przynależności wyznaniowej - rozumie się przez to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym, kościołem lub związkiem wyznaniowym". Rozumiem, że formalne uczestnictwo w danym kościele to jest np. to, że zostałam ochrzczona w Kościele Katolickim i gdzieś w księgach parafialnych jest to zapisane, natomiast emocjonalny związek z określonym wyznaniem to znaczy, że odpowiada mi i akceptuję np. buddyzm. W tym przypadku jaka jest moja przynależność wyznaniowa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.