Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2002 miejsce

Wyznawcy Słońca wpisani na listę wyznań. "Najważniejsza jest muzyka i impreza"

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało na listę wyznań Wyznawców Słońca - grupę założoną przez aktywistów ekologicznych. "Obrzędy mają u nas luźną formę. Ogólnie można powiedzieć, że najważniejsza jest muzyka i impreza" - tłumaczy jej twórca Bartosz Wójcikiewicz.

 / Fot. www.powerfab.deChociaż w marcu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło uznania Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, który według resortu żartuje z religii, na liście wyznań znalazło się miejsce dla Wyznawców Słońca. Jak informuje "Rzeczpospolita", grupa praktycznie nie posiada doktryny religijnej, a wśród obrzędów wymienia "śpiew", "muzykę", "spożywanie piwa i wina" oraz "wspólne libacje".

Wyznawców Słońca założył Bartosz Wójcikiewicz, aktywista ekologiczny ze Szklarskiej Poręby na Dolnym Śląsku, który przekonuje, że zainspirował go artykuł o kulcie solarnym. "Kult solarny występował w niemal każdym zakątku globu od przeszło 10 tysięcy lat. Nawiązujemy także do historii lokalnej. Czciciele Słońca mieszkali na początku XX wieku w Szklarskiej Porębie i po dziś dzień jest tam ich cmentarz" - tłumaczy Wójcikiewicz.

Wyznawcy Słońca uznają Słońce za Boga, uważają, że "pobłądzić i zawinić może każdy", a "nieśmiertelność osiągamy przez potomstwo i twórcze działanie". Cele związku to m.in uczestnictwo w akcji sprzątania świata, przyzywanie i wygnanie roku oraz wznoszenie rytualnych toastów. Szczególnie aktywni Wyznawcy Słońca mają być w trakcie dwóch równonocy i dwóch przesileń.

Jak Wyznawcy Słońca znaleźli się na liście wyznań? "Organ rejestrowy dokonał wpisu na podstawie dokumentów zgłoszonych w toku postępowania administracyjnego" - tłumaczy Artur Koziołek, rzecznik MAiC. Do dokumentów dołączona była m.in. lista 100 wyznawców z podpisami. Według dr. Pawła Boreckiego z Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego ministerstwo mogło zbadać wniosek jedynie pod kątem formalnym, ponieważ jest bezstronne światopoglądowe i nie może decydować, czy religia jest uprawniona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawe jaką to dotację uzyska ten "Kościół" i ile zwróci mu rząd z dóbr zabranych dekretem Bieruta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie ... jakiś krok do tolerancji wyznań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kult słońca jest starszy niż chrześcijaństwo, osobiście nie widzę przeszkód...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ministerstwo mogło zbadać wniosek jedynie pod kątem formalnym, ponieważ jest bezstronne światopoglądowe i nie może decydować, czy religia jest uprawniona"
- jakoś to nie przeszkadza to Ministerstwu w blokowania kościoła latającego potwora spaghetti...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.