Facebook Google+ Twitter

Wyższa kultura bankowości!

Pewien bank w Polsce reklamuje się hasłem: Wyższa kultura bankowości. Rzeczywiście - z plakatów rozwieszonych na kamienicach polskich miast patrzą na nas dwie elegancko ubrane osoby w melonikach, zapraszające do skorzystania z usług banku.

Na kartę kredytową skusiłem się w IKEA. Rozdawali karty razem z wazonikami. Myślę sobie - jedną kartę VISA mam, ale co mi szkodzi wziąć drugą skoro kosztów nie ma żadnych, czemu nie. Jakieś rabaty okazjonalne, jakieś drobne profity w przyszłości. A co tam... Upewniłem się, że choćbym nawet nie korzystał z karty nie będę ponosił żadnych kosztów, żadnych obciążeń, żadnych kar za niekorzystanie itd. itp. Zero.

I rzeczywiście tak było. Nie korzystałem, rachunki przychodziły zerowe. Karta sobie leżała w portfelu i czekała na jakąś czarną godzinę.

Tak się jednak zdarzyło, że ze względu na kredyt, o który się ubiegałem (w zupełnie innym banku) poproszono mnie o zlikwidowanie tej karty, której wysoki limit blokował mi zdolność kredytową.

OK. No problemos. I tak nie korzystam. Bank udzielił mi kredytu pod kilkoma mało znaczącymi warunkami, z których zamknięcie karty kredytowej, z której nie korzystałem, wydawało się najprostsze. Zresztą dyspozycję zamknięcia karty kredytowej złożyłem już wcześniej. Kartę mi odebrano, przecięto i uznałem sprawę za zamkniętą.

Udałem się do notariusza, podpisałem akt notarialny, który był jednym z warunków wypłaty kredytu i z którym zadowolony udałem się do banku-kredytodawcy. Analityk przejrzał dokumenty i mówi:

- Proszę pana, wszystko mamy, jest akt, wszystko o co prosiliśmy, ale jest drobny detal. Dostarczył Pan dyspozycję likwidacji karty kredytowej, ale potrzebujemy potwierdzenie, że została zamknięta.

Myślę sobie - nie ma problemu. Nie korzystałem, więc pójdę do oddziału banku o wyższej kulturze bankowości i takie zaświadczenie od ręki otrzymam. Tak też zrobiłem.

Niestety w oddziale powiedziano mi, że karta jest nadal aktywna ponieważ figuruje na niej debet w wysokości 95 zł.
- Jakie 95 zł?! Przecież z tej karty nie korzystałem. Nie było na niej opłat. O co chodzi?
Pani w banku o wyższej kulturze bankowości się uśmiechnęła i wyjaśniła mi:
- Proszę Pana, ma Pan kartę od listopada, ale w marcu zmienił się regulamin i za niekorzystanie z karty w miesiącu naliczana jest kara 5 zł. Nie spłacił Pan tej kwoty i w kwietniu otrzymał 40 zł kary za ponaglenie i nieterminową spłatę a w maju ponownie. Stąd 95 zł. Ma pan obowiązek śledzić zmiany regulaminu i taryfy opłat i prowizji.
- To znaczy co? Jak sobie wprowadzicie nagle w regulaminie i cenniku karę 1000 zł za niekorzystanie z karty to po roku każecie mi płacić 12.000 kary i ja mam to zapłacić, choć żadnego aneksu do umowy nie podpisywałem?
-Tak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Banki traktuja klinentow jak stado idiotow! Do naszego stowrzyszenia (RSPOP) przychodza dziesiatki ludzi, ktorzy placa haracze, bo nikt w banku ich nie poinformowano o dopelnieniu wymyslonych przez banki procedur. Na przydlad: splacasz wczesniej caly kredyt, a nie zglosileś żądania zamnkiecia linii kredytowej. Bank kieruje pieniądze na jakies swoje konto przejsciowe, a tobie nadal nalicza odestki, kary za zwloke itp. takie praktyki powinne byc z mocy prawa zabronione. I swoboda umow nie ma nic do rzeczy. W pojedynku z cwaniakami z bankow kazdy z nas jes z gory na straconej pozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre.
Zastanawiam się tylko w oparciu o co uznali reklamację.
Bo jeśli w umowie zasadniczej był punkt o możliwości zmiany regulaminu bez powiadomienia, to ten punkt odpada.
Pozostaje coś związanego i niedotrzymanego z samą dyspozycją likwidacji karty, albo... dobra wola banku, w co trudno mi uwierzyć :)

Procedury na infolinii mogą wkurzać, ale jak zwykle każdy kij ma dwa końce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pouczający i wartościowy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bomba! Dziekuję za artykuł - a juz chodziło mi po głowie odwiedzenie TEGO banku - a tu prosze - kubeł lodowatej wody prawdy! Bardzo pouczające - dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.