Facebook Google+ Twitter

Wyższe ceny gazu warunkiem pomocy MFW dla Ukrainy

Mędzynarodowy Fundusz Walutowy radzi Ukraińcom: bądźcie pokorni wobec Gazpromu, oszczędzajcie na najuboższych. To kiepska propozycja dla rządu Azarowa na tle walki z "mowniukami" oraz wyborów do parlamentu w październiku.

 / Fot. Andrey Ivanov/ public domainPrzedwczoraj stały przedstawiciel MFW na Ukrainie - Max Alier (były wiceprezes zarządu domu finansowego Lehman Brothers, którego bankructwo oznaczało początek światowego kryzysu finansowego), ponowił wobec premiera Mykoły Azarowa żądanie w sprawie podwyżki cen. Uzasadnienie: dochody ukraińskiego budżetu centralnego zostałyby podwyższone na tyle, aby ukraińskie państwo mogło odzyskać wiarygodność w oczach zagranicznych pożyczkodawców. Rząd w Kijowie odrzuca jednak uporczywie takie rozwiązanie, powołując się na tragiczne skutki, jakie miałoby to dla sytuacji życiowej najuboższych obywateli. Zawiadamia o tym m. in. portal telewizji Euro News.

Materiał filmowy tej telewizji wskazuje również na bezskuteczność wysiłków rządu Partii Regionów, próbującego wybłagać od Putina obniżkę ceny podstawowego paliwa i surowca dla ukraińskich zakładów metalowych, zbrojeniowych i chemicznych. Stanowisko Kremla pozostaje niezmienne: za tę przysługę Ukraina musi zapłacić albo przekazując całkowicie i bez reszty Gazpromowi sieć gazociągów na swoim terytorium albo przystępując do Wspólnego Obszaru Gospodarczego z Rosją na czele. Warto popatrzeć m. in. po to, aby zauważyć, jak premier Azarow wypowiada się płynnie i bez kartki po ukraińsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie wiem czy czytał Pan książkę Naomi Klein "Doktryna Szoku"? Jest tam naprawdę mnóstwo informacji o całym przechodzeniu krajów wschodniej Europy do kapitalizmu. O Balcerowiczu też jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dość trafne skojarzenie. Dokładne hasło: plan dostosowawczy. Jeszcze inaczej: waluta przeżyłaby tę operację i tylko to się liczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Międzynarodowy Fundusz Walutowy radzi Ukraińcom: bądźcie pokorni wobec Gazpromu, oszczędzajcie na najuboższych. "

- czyli taka wersja planu Balcerowicza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.