Facebook Google+ Twitter

Wyższe pensje nie kuszą drogowców

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-10-06 10:42

Trzydziestu Ukraińców gotowa jest natychmiast zatrudnić spółka Mosty-Łódź. Firmom drogowym w naszym województwie zaczyna brakować fachowców. Pracowników nie przyciągają nawet coraz wyższe zarobki...

Drogowcy. Fot. Marek Kowal/Express Ilustrowany- W tym roku już trzy razy podnosiłem pensje pracownikom. W sumie wzrosły o jedną trzecią - mówi Zygmunt Pater, prezes firmy Mosty-Łódź. - Operatorzy wiertnic zarabiają teraz od 6 do 7 tysięcy złotych, a pracownikom o najniższych kwalifikacjach płacimy 10 zł za godzinę.

Największe problemy są z inżynierami i kadrą techniczną. W ciągu ostatnich lat, gdy w inwestycjach był zastój, uczelnie nie kształciły drogowców.

- Teraz wyższe szkoły zmieniają taktykę, ale specjaliści opuszczą mury politechnik dopiero za kilka lat. Potem będą musieli jeszcze zdobyć doświadczenie - mówi Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, skupiającej firmy także z woj. łódzkiego.

Dobry inżynier na budowie może zarobić miesięcznie nawet 10 tys. zł. Według prezesa Malusiego, zatrudnienie takiego inżyniera z Zachodu kosztowałoby 4 tys. euro.

Na zarobki od 6 do 8 tys. zł mogą liczyć operatorzy specjalistycznych, wyposażonych w elementy elektroniczne, maszyn układających asfalt.

Firmy, którym brakuje kadr, szukają pracowników za granicą.

- Ukraińscy profesorowie, z którymi współpracujemy, przygotowali nam brygadę trzydziestu zbrojarzy - mówi Pater. - Jeśli nie znajdziemy u nas robotników, zatrudnimy sąsiadów ze Wschodu. Gdy zaś uda nam się wejść na rynek ukraiński, to do realizowanej tam inwestycji zabierzemy z Polski tylko inżynierów - dodaje prezes firmy Mosty-Łódź. (kr)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak się raz naród zmusi do szukania środków do życia za granicami kraju, to trudno spodziewać się, że nagle wróci mu zapał do... powrotu. Nie wiesz na kogo liczyć, to... licz na siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.