Facebook Google+ Twitter

Wyższe składki ZUS. Czy rząd dopłaci do naszych emerytur?

Wysokość minimalnej emerytury od 1 marca 2012 to 799,18 zł. Jeśli nie zmienimy obecnego systemu ustalania wysokości składek na ZUS, większości z nas nie uda się wypracować tej kwoty. Oznacza to, że do naszych świadczeń będzie musiał dopłacić budżet państwa.

 / Fot. PAPDotychczasowy system emerytalny nie jest najlepszy - obecne i przyszłe pokolenia są systematycznie zadłużane. Aby poprawić sytuację, rząd postanowił podwyższyć wiek emerytalny do 67. roku życia. Jednak ten krok może być niewystarczający.
Eksperci uważają, że jeśli nie wzrośnie wysokość podstawy, od której płacone są składki emerytalne, to budżet państwa w przyszłości będzie musiał dopłacać do naszych emerytur. Oznacza to dodatkowe wydatki publiczne, czyli sytuacja finansowa rządu będzie się nadal pogarszać.
Czytaj także: ZUS ostrzega: Podwyżka emerytur będzie, ale później
Jak donosi "Gazeta Prawna", związki zawodowe chcą podwyższenia wysokości podstawy, od której przedsiębiorcy płacą składki ZUS, ale z uwzględnieniem faktycznego dochodu firmy.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZUS_logo.svg&filetimestamp=20091121220950 / Fot. Karol91, materiały prasowe
Obecnie wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy są to małe jednoosobowe firmy, czy duże korporacje, płacą składki takiej samej wysokości. Jak powiedział "Gazecie Prawnej" Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Rady UE: "Błędem byłoby podwyższanie składek wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą".
Pater dodał także, że wysokość podstawy, od której płacone są składki powinna zależeć od dochodów przedsiębiorcy i jego formy rozliczania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jędrzej
  • jędrzej
  • 18.01.2012 14:36

co to za kosmiczne instytucje te OFE mój kuzyn 7 lat dawał kasa bo był na dobrowolnym a jak zrezygnował to go oskubali do cna zlikwidować OFE!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 17.01.2012 18:09

do ZUS to rząd nie dopłaca jeno bierze pełnymi garściami a dopłaca do tego dziwoląga KRUS

Komentarz został ukrytyrozwiń
baj
  • baj
  • 16.01.2012 23:15

ZUS nie ma pieniędzy toż to kpina z narodu, niech posprzedają te pałace co pobudowali za nasze składki , niech oddadzą pieniądze za wyjazdy do ciepłych krajów ,niech pozmniejszają sobie płace które biorą za nic nie robienie i będą pieniądze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukradli połowę OFE. Miało być już tak pięknie. Można jeszcze capnąć drugą połowę. Starczy na kolejne 4 miesiące.
Okazuje sie, że to nie OFE zawiniło. Tylko Prezydent Br. Komorowski nie chce pokazać innych (Rostowskiego, Bieleckiego, Fedak, Boniego Tuska - znamy) mądrali, którzy tak uważali ( link )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.