Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1602 miejsce

Wyzwanie dla poetów - Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza

Do 1 sierpnia Miejski Dom Kultury w Radomsku czeka na zgłoszenia w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza. Laureatów poznamy 7 października podczas trwającego wówczas Różewicz Open Festiwal.

[plik 1 lewa]Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem, a główną nagrodę stanowi druk utworów w formie tomiku poetyckiego w nakładzie 1000 egzemplarzy. Organizowany przez Miejski Dom Kultury w Radomsku Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza jest dwuetapowy. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie jest nadesłanie 5 wierszy własnego autorstwa (w 4 egzemplarzach), które nie były dotychczas publikowane. Utwory powinny być podpisane słownym pseudonimem. Swoje prace można przesyłać do 1 sierpnia 2017 r. na adres:

Miejski Dom Kultury w Radomsku
ul. Brzeźnicka 5
97-500 Radomsko
z dopiskiem „Konkurs Poetycki”.

Janusz Różewicz był najstarszym z braci Różewiczów. To on właśnie wprowadził swoich młodszy braci Stanisława i Tadeusza w świat sztuki. Swoje pierwsze wiersze zaczął tworzyć, gdy uczęszczał do Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu „Polska Zbrojna”. Ze wspomnień o nim wyłania się obraz człowieka całkowicie oddanego swojej twórczej pasji, prenumerował czasopisma literackie i korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego. Ponadto był również przewodniczącym komitetu redakcyjnego oraz współtwórcą biuletynu „Jednodniówka”, który wydawano podczas Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W numerze z lipca 1939 r. znalazło się kilka wierszy jego autorstwa. Po wybuchu II wojny światowej działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami "Gustaw" i "Zbyszek". W czerwcu 1944 r. został aresztowany przez gestapo, a następnie stracony 7 listopada 1944 r.

Stanisław i Tadeusz nigdy nie zapomnieli o swoim starszym bracie. Stanisław poświecił Januszowi film dokumentalny „Nasz starszy brat”, który swoją premierę miał w 1994 roku. Poznajemy tam utalentowanego poetę, żołnierza AK, młodego człowieka o wielkim potencjale artystycznym, którego nie mógł jednak rozwinąć, tak jak wielu innych poetów jego pokolenia. W 2005 roku ukazała się z kolei książka Tadeusza Różewicza „Nasz starszy brat”, w której zebrane zostały ocalałe utwory Janusza. Znajdziemy w niej również wspomnienia bliskich oraz osób, z którymi współpracował w czasie konspiracji. W książce nie zabrakło wierszy Tadeusza Różewicza, które nawiązują do starszego brata.

Organizowany konkurs poetycki to szansa dla młodych poetów, którzy podobnie jak kiedyś Janusz Różewicz poświęcają się swojej pasji, a poezja to dla nich najlepsza forma wyrazu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku podczas Różewicz Open Festiwal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.