Facebook Google+ Twitter

Wyzwanie dnia: Fskasz pjenć modnych słuff i wygraj ksionszke

Nie szokujcie się tytułem! :-) To zabieg celowy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a konstrukcją tytułu nawiązujemy do pewnych zjawisk, które obserwujemy w internecie. Proponujemy Wam dziś specjalne wyzwanie.

 / Fot. W24Wczoraj nagradzaliśmy najchętniej komentowany materiał. Mimo że tekst Arkadiusza Gębki miał jeden komentarz więcej, nagroda wędruje do Grzegorza Wasiluka. Dlaczego? Ponieważ wyzwanie nie dotyczyło działu "Na luzie" i żartów nie braliśmy pod uwagę :-) Grzegorz Wasiluk otrzymuje 50 zł.

Nowe wyzwanie


O polszczyźnie w internecie można wiele powiedzieć, np. to, że... coraz częściej niewiele wspólnego ma z polszczyzną. Skracamy słowa, przerabiamy je z angielska, adaptujemy do swoich potrzeb, zapisujemy fonetycznie, lekce sobie ważąc reguły. Dlatego dziś, z przymrużonym okiem, proponujemy Wam następujące wyzwanie: Wskażcie nam pięć słów, które zrobiły karierę w internecie i skomentujcie krótko, dlaczego wybraliście właśnie takie. Dodajcie także, czy podoba Wam się taka moda, co sądzicie o tym zjawisku itp.

O co nam chodzi? Na przykład w ostatnim czasie w internecie karierę zrobiło sformułowanie "co ja paczę". Niektórzy zgrzytają zębami, gdy je słyszą, inni uśmiechają się pod nosem. Piszcie o wszystkich słowach, które Was śmieszą lub irytują.

Czekamy na materiały.

Uwaga! Ponieważ obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwycięzca otrzyma książkę Oblicza polszczyzny. Do dzieła!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Szanownym Wydawcom oraz wszystkim moim czytelnikom, dyskusje z którymi są dla mnie wielką wartością i które pielęgnuję od samego początku, serdecznie dziękuję. Wszystkim niezadowolonym z mojej twórczości pozostawiam wolne pole do popisu na kilka najbliższych dni, bo m. in. czeka mnie natłok zajęć poza internetem. Jednak oczywiście - do zobaczenia wkrótce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Adam Podgórski Dzisiaj 11:33

Adamie, Basiu .... opisujcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko 5?, dlaczego tak mało? lajkować,. twitowac, czatowac, netykieta, spamownie, trolowanie, nick, blog, małpa, emotikony, nicg i dziesiątki innych. Pyrsk! To po śląsku, w mowie ojczystej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękujemy za komentarze :-) Ale w tekście prosimy o materiały! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy już jestem przekonany, że nic nie jest w stanie mnie zdziwić, internet uderza mnie w głowę niczym kowadło spadające kojotowi na głowę.
Wiele słów czy zwrotów mających swoje korzenie w filmikach z „Twojej Rury” przeszło do użytku codziennego. Do mnie osobiście przyczepiło się „ale urwał” i "rozkminka" - niby dość stare, ale w słowniku nie do odnalezienia.
Zastanawia mnie jak maksymalnie można skrócić już istniejący skrót. Przez lata używałem "ok" dość powszechnie, a jakież było me zdziwienie gdy znajomy zaczął do mnie pisać "k" co miało oznaczać "ok", tyle że w skrócie.
Słówka i zwroty nijak mających się do naszego pięknego języka polskiego zawdzięczają również popularnym memom chętnie tworzonym i przerabianym dalej przez internautów. Często te obrazki znaczą więcej niż tysiąc słów - "if you if you know what i mean". Ja jeszcze lubię "challenge accepted". Zwrotowi "ayfkm" zawsze w domyśle towarzyszy mem trafnie odzwierciedlający nasz faktyczny stan na daną chwilę. Coraz częściej również niektórzy przekładają słowo pisane na mowę - i jak tu ojciec ma zrozumieć syna, który zamiast śmiać się wniebogłosy rzuci krótkie "lol" ?
Dlaczego tak się dzieje? Ujmując to mądrze i naukowo - internet staje się grupą ludzi młodych chcących wyrazić swój bunt i odróżnić się od swoich starych. I coś w tym jest, podobny slang spotkacie w więzieniu (nie sprawdzajcie empirycznie!) Czy to pozytywne zjawisko? Od setek lat przychodziły, a następnie odchodziły mody na zapożyczenia z innych języków, raz modny był francuski, kiedy indziej łacina. Co może niepokoić to fakt, że coraz więcej osób bazuje jedynie na tym języku zapominając o świecie zewnętrznym - później młody się dziwi że nauczycielowi leci piana z pyska kiedy słyszy rozkminki gimbusa. Było pięć słów? "ale urwał", "rozkminka", "ok", "lol", "ayfkm", "if you if you know what i mean", "challenge accepted" - to nawet więcej. Dodam jeszcze tak od siebie niezastąpione od I Wojny Światowej "ok", niech będzie że jestem betonem I starą konserwą - trudno.
A teraz "Pójdźże kiń tę chmurność w głąb flaszy" - "if you if you know what i mean" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto pięć słów które moim zdaniem zrobiły karierę w internecie: Apokalipsa - w tym roku było używane, że tak się wyrażę, nad wyraz. Cały świat czekał na koniec, ale jak zawsze nastąpiło tylko rozczarowanie.
Olimpiada - bez wątpienia była głośnym wydarzeniem w 2012 roku, choć w Polsce wszyscy bardziej przeżywali Euro. Bak’tun czyli cykl 144 tys. dni w długoterminowym kalendarzu Majów. Poprzedni cykl zakończył się 21 grudnia 2012 i jednocześnie dał początek kolejnemu. MOOC (Massive Open Online Course) - rodzaj kursu, szkolenia w którym może brać udział ogromna liczba uczestników. Najczęściej prowadzone są one za pośrednictwem Internetu.The Cloud - usługa, która pozwala przechowywać dane na wirtualnym dysku internetowym. Podoba mi się taka moda, ponieważ należy iść do przodu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają, więc staropolskim zwyczajem rzeknę jeno zadumiona tematem: OMG, kto mu podoła zatem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwycięzcy gratuluję.

Co do samego rozstrzygnięcia konkursu jest jednak ono troszkę dziwne. Napisaliście Państwo: wyzwanie nie dotyczyło działu "Na luzie" i żartów nie braliśmy pod uwagę

Nie widzę jednak takiego zapisu w wyzwaniu dnia. Komentarze to komentarze. Sztucznego napędzania dyskusji nie było. Liczy się pomysł i kreatywność, czy subiektywna interpretacja już po?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.