Facebook Google+ Twitter

Wzgórza strzelińskie

Jakiś czas temu przebywałem w pięknym i spokojnym miejscu, zaledwie 40 km od Wrocławia. Wzgórza strzelińskie. Warto się tam wybrać.

Piec Wapienny w Gębczycach. Fot. Grzegorz Zarytkiewicz / Fot. Grzegorz ZarytkiewiczWzgórza Strzelińskie wchodzą w skład Przedgórzy Sudeckich, makroregionu naturalnego w południowo-zachodniej Polsce, a także w Czechach (niewielki południowo-wschodni fragment), o powierzchni ok. 2,6 tys. km2. Są najdalej wysuniętą na północny wschód częścią geologicznej struktury Sudetów. W skład Sudeckiego Przedgórza wchodzą również: Wzgórza Strzegomskie, Masyw Ślęży, Obniżenie Podsudeckie, Obniżenie Otmuchowskie i Przedgórze Paczkowskie. W większości występują tu lasy bukowo-dębowe. Eksploatuje się granity, rudy niklu, magnezyt, gliny ogniotrwałe.

GromnikNajwyższe wzniesienie wzgórz strzelińskich wynosi 392 metry. Na szczycie znajdują się ruiny schroniska niemieckiego, które zostało wysadzone pod koniec II wojny światowej. O Gromniku krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że ze Strzelina na wzgórze prowadzą korytarze podziemne.

Kopa NowoleskaSzczyt Kopy Nowoleskiej z wieżą widokową znajduje się na wysokości 385 metrów. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Wrocław. W odległości ok. 230 m na płn.-wsch. od szczytu, przy polnej drodze prowadzącej obok ruin dawnego młyna wodnego, widoczny jest kamienny krzyż pomiędzy czterema drzewami. W tym miejscu w 1866 r. został zabity uderzeniem pioruna właściciel znajdującego się nieopodal folwarku. Kamieniołomy w Gębczycach. Fot. Grzegorz Zarytkiewicz / Fot. Grzegorz Zarytkiewicz

Wycieczki rowerowe


Będąc w tych miejscach, możemy zdecydować się na zwiedzanie wzgórz strzelińskich rowerem. Istnieją dwie trasy rowerowe. Jedna liczy niespełna 12 km, a druga około 20 km.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.08.2010 17:50

Rzeczywiście, miejsce warte zwiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.