Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórza strzelińskie

Redakcja
Szlaki turystyczne wzgórz strzelińskich
Szlaki turystyczne wzgórz strzelińskich PTTK Strzelin
Jakiś czas temu przebywałem w pięknym i spokojnym miejscu, zaledwie 40 km od Wrocławia. Wzgórza strzelińskie. Warto się tam wybrać.

Wzgórza Strzelińskie wchodzą w skład Przedgórzy Sudeckich, makroregionu naturalnego w południowo-zachodniej Polsce, a także w Czechach (niewielki południowo-wschodni fragment), o powierzchni ok. 2,6 tys. km2. Są najdalej wysuniętą na północny wschód częścią geologicznej struktury Sudetów. W skład Sudeckiego Przedgórza wchodzą również: Wzgórza Strzegomskie, Masyw Ślęży, Obniżenie Podsudeckie, Obniżenie Otmuchowskie i Przedgórze Paczkowskie. W większości występują tu lasy bukowo-dębowe. Eksploatuje się granity, rudy niklu, magnezyt, gliny ogniotrwałe.

Gromnik

Najwyższe wzniesienie wzgórz strzelińskich wynosi 392 metry. Na szczycie znajdują się ruiny schroniska niemieckiego, które zostało wysadzone pod koniec II wojny światowej. O Gromniku krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że ze Strzelina na wzgórze prowadzą korytarze podziemne.

Kopa Nowoleska

Szczyt Kopy Nowoleskiej z wieżą widokową znajduje się na wysokości 385 metrów. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Wrocław. W odległości ok. 230 m na płn.-wsch. od szczytu, przy polnej drodze prowadzącej obok ruin dawnego młyna wodnego, widoczny jest kamienny krzyż pomiędzy czterema drzewami. W tym miejscu w 1866 r. został zabity uderzeniem pioruna właściciel znajdującego się nieopodal folwarku.

Wycieczki rowerowe

Będąc w tych miejscach, możemy zdecydować się na zwiedzanie wzgórz strzelińskich rowerem. Istnieją dwie trasy rowerowe. Jedna liczy niespełna 12 km, a druga około 20 km.

Decydując się na jazdę rowerem, należy sprawdzić stan techniczny roweru (przede wszystkim hamulce, łańcuch oraz mocowanie kierownicy i siedzenia). Przedstawiam sprawdzone trasy rowerowe. Niektóre z nich są dla "maniaków rowerowych", którzy lubią ciężkie podjazdy, szybkie zjazdy oraz błotniste zarośnięte leśne bezdroża.
Linki do tras rowerowych na dole materiału.

Nocleg

Po całym dniu zwiedzania wzgórz strzelińskich, nie miałem już siły wracać do domu. Nieopodal Białego Kościoła (koniec szlaku rowerowego nr. 2) wstąpiłem jeszcze do kopalni granitu. Niestety za blisko nie mogłem podejść. Poszedłem w głąb lasu, i z góry zrobiłem parę fotek. Poszedłem jeszcze dalej i w samym środku lasu, znalazłem pokoje noclegowe o nazwie "Nietoperek". Miałem szczęście, że pani Małgorzata ( szefowa "Nietoperka") miała wolne pokoje. Miejsce cudowne do wypoczynku. Postanowiłem dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Nieopodal "Nietoperka" znajdują się dwa piece wapienne (niestety nieczynne). Piece pochodzą z roku 1858. Za domem znajduje się staw rybny (dawne wyrobisko marmurów zalane wodą - jedyne w Europie Środkowej miejsce występowania pomarańczowych kryształów granatów o jubilerskiej jakości).

Podsumowanie

Rejon Dolnego Śląska ma zapewne jeszcze wiele podobnych miejsc do wzgórz strzelińskich. Pięknych, ciekawych i nie odkrytych. Szkoda, że mając tak blisko do tak spokojnego miejsca, dotarłem tam dopiero teraz.

źródło:
Spanie
PTTK Strzelin
Biały Kościół

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto