Facebook Google+ Twitter

Wznieś się na wyżyny – zobacz Wrocław z góry!

Urokliwe uliczki w okolicach rynku, melancholijny Ostrów Tumski nocą i tętniące zielenią parki – to wszystko jest już oklepane. Warto teraz spojrzeć na Wrocław z innej perspektywy – najlepiej jak najwyższej!

Niestety wieża tej dwupoziomowej świątyni jest zamknięta dla turystów. / Fot. Radomir WitZawsze ubolewałem, że walory piastowskiego grodu podziwia się tylko z ziemi – nic tak nie ograniczana jak granice widnokręgu. Bo czy nie jest przypadkiem tak, że Ratusz widziany na tle rynkowych kamieniczek wydaje się bardziej dumny i piękniejszy aniżeli ratusz oglądany z bliska, bez żadnego „tła”. Wziąłem się więc na sposób i postanowiłem inwigilować Wrocław z samej góry.

Wokół najsławniejszych miejskich zabytków zawsze powstaje dużo szumu – szczególnie w przypadku kościołów. Mówi się o niesamowitym wyposażeniu, barokowym ołtarzu, kilku wiecznej piecie, czy ociekających złotem organowych piszczałkach. Mało kto jednak zwraca uwagę na praktyczne detale… A mianowicie – wieże.

Początkowo miały symbolizować ludzką modlitwę, którą wierni kierowali do Boga, ku niebu. Z czasem nabrałyOstrów Tumski, Odra i Stare Miasto - dla takich widoków warto żyć! / Fot. Radomir Wit czysto praktycznego znaczenia – dźwigały dzwony albo stanowiły dobry punk widokowy, z którego można było wypatrywać np. źródła pożaru. Dzisiaj wieże starogotyckich świątyń mają już tylko charakter turystyczny.

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy powinni obowiązkowo, co najmniej raz w życiu odwiedzić trzy najważniejsze punkty widokowe – na wieży archikatedry św. Jana Czciciela, katedry p.w. Marii Magdaleny oraz bazyliki św. Elżbiety (popularnie nazywanej kościołem garnizonowym).

Z tej ostatniej, najwyższej z wymienionych, można podziwiać wrocławski Rynek i przylegające do niego uliczki oraz place. Z powodzeniem można również wypatrywać szczytu góry Ślęzy, a przy dobrej aurze nawet okolicy Kotliny Kłodzkiej. Wejście do wieży, mimo jej gabarytów, jest niepozorne i znajduje się po lewej stronie od wejścia do świątyni. Na szczyt prowadzą schody – trzeba więc włożyć trochę siły w dostanie się na górę.

Najsłynniejsza uliczka Ostrowia Tumskiego. Widok z wieży katedry. / Fot. Radomir WitNieco niższe, ale za to legendarne, są wieże kościoła Marii Magdaleny. Znane dobrze wrocławianom z legendy o czarownicy Tekli i jej uczennicach. To właśnie między owymi wieżami znajdował się i nadal znajduje słynny „mostek czarownic”. Dla zwiedzających udostępniona jest tylko jedna, wystarczy pokonać kilkadziesiąt schodów, by znaleźć się na szczycie i podziwiać malownicze pejzaże wrocławskiego Starego Miasta.

Trzecim obowiązkowym punktem zwiedzania Wrocławia z wyżyn jest jedna z wież archikatedry św. Jana Chrzciciela – i tutaj dobra wiadomość dla zmęczonych mozolną wspinaczką po schodach. Na szczyt turystów zawiezie winda! Można więc, bez większego wysiłku podziwiać piękny Ostrów Tumski – na szczególną uwagę zasługują ogrody przy Pałacu Biskupim. Podobnie jak w przypadku pozostałych wież – przy sprzyjającej Na szczyt wieży nie trzeba wchodzić o własnych siłach - można skorzystać z windy! / Fot. Radomir Witpogodzie można wypatrzeć górę Ślęże i podwrocławskie wsie – równie urokliwie jak Stare Miasto.

Wszystkie wysokościowe atrakcje kosztują zaledwie po kilka złotych. Jedynym mankamentem jest słaba reklama – żeby znaleźć wejście do wieży, trzeba zabawić się w detektywa. Zasadą jest, że drzwi, które prowadzą do schodów są małe i wąskie – dopasowane do mieszkańców Wrocławia sprzed kilku wieków. Zresztą wtedy nawet nikt nie myślał, żeby stawiać większe – kto by się spodziewał rzesz współczesnych, którzy za wszelką cenę chcą dostać się na górę. W kolejce na katedralną wieżę stałem ponad pół godziny – miałem tego nie mówić, żeby nie zniechęcać, przepraszam. Na usprawiedliwienie dodam tylko, że było warto – nawet nie wiedziałem, że Wrocław z góry jest jeszcze piękniejszy niż na dole!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

plus. calkiem ladne zdjecia
ps ja też mam w planach wycieczkę na katedrę (przy okazji oprowadzania rodziny ktora ma przyjechac. Dodatkowo z mojej strony chyba się pojawi panorama wrocławia(tylko ta cholerna klatka na wieży:/ )

Komentarz został ukrytyrozwiń

muszę się wybrać;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duuuży plus! Miałam w planach na wiosnę podobny materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z tym, że "wysokościowce" maja bardzo słabą reklamę. Właściwie tej reklamy nie ma w ogóle. Dlatego wielki + za artykuł, dobrze, że ktoś to opisał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za ten rozległy widok +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za inną perspektywę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.