Facebook Google+ Twitter

Wznowienie dialogu resortów obrony Chin i USA

W piątek, 27 lutego 2009 r., w Pekinie wznowione zostały rozmowy między Ministerstwami Obrony USA i Chin. W październiku 2008 roku Chiny zawiesiły coroczne robocze spotkania w związku z ogłoszeniem przez USA sprzedaży broni Tajwanowi.

Gołąbek - symbol pokoju / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/Peace_dove.svg/598px-Peace_dove.svg.pngSpotkanie to oznacza nie tylko wznowienie rozmów na linii wojskowej, ale stanowi pozytywny sygnał dla władz państwowych obu krajów co do możliwości wszechstronnej poprawy stosunków chińsko-amerykańskich, tworząc sprzyjające warunki do dalszego dialogu na wielu płaszczyznach.

Podczas spotkania obie strony mają do omówienia mnóstwo problemów. Z punktu widzenia zapewnienia własnego bezpieczeństwa, USA bardziej od innych niepokoją problemy związane z działaniami wojennymi w Afganistanie i Iraku, kryzys palestyńsko-izraelski, zbrojenia jądrowe Korei Północnej i Iranu. Poza tym Waszyngton jest zaniepokojony stałym zwiększaniem wojskowej potęgi Chin, w związku z czym wyraża przekonanie, że istnieje wiele płaszczyzn umożliwiających współpracę USA z Chinami, zaś dialog w dziedzinie wojskowości pozwoli osiągnąć wyraźne porozumienie między armiami obu krajów.

Strona chińska planuje w ramach roboczego dialogu zażądać od USA omówienia spraw związanych ze sprzedażą amerykańskiej broni Tajwanowi, a także bierze pod uwagę możliwość omówienia problemów wzajemnej współpracy w walce z somalijskimi piratami i światowym terroryzmem.

Źródło: Intefax.ru

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.02.2009 23:39

Trudno coś więcej dodać do komentarzy już napisanych. Poza tym, że: teraz czas na Chiny!... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mają o czym rozmawiać; tyle poważnych problemów do rozwiązania i wciąż dochodzą nowe.
Jak mi się wydaje, w sprawę walki z somalijskimi piratami Chińczycy już się włączyli. +/

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Krótka, zwięzła, jak zawsze ciekawie napisana informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) A jednak Chiny konsekwentnie rozgrywają swoją kartę. To dobrze, że administracja Baracka Obamy dotrzymuje przedwyborczych obietnic i dąży do rozwiązywania spornych światowych problemów w drodze dialogu. Nieco jednak zawiewa optymizmem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.