Facebook Google+ Twitter

Wzrasta liczba ataków na dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-08 11:18

Niewiele zrobiono, by poprawić sytuację praw człowieka w Federacji Rosyjskiej – w niektórych obszarach nawet doszło do jej pogorszenia, zauważyła Amnesty International rok po tym, jak prezydent Dmitrij Miedwiediew obiecał szanować oraz chronić prawa człowieka i prawa obywatelskie.

 / Fot. PAP/EPA/CEZARO DE LUCA- Rok temu, gdy Miedwiediew obejmował stanowisko prezydenta, zobowiązał się wzmocnić rządy prawa – powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International. - W ciągu ostatniego roku prezydent Miedwiediew postawił sobie kilka celów. Na razie jednak nie widać wyraźnych zmian.

Kiedy Dmitrij Miedwiediew rozpoczynał prezydenturę, Amnesty International skierowała do niego memorandum. Przedstawiła w nim problemy z zakresu praw człowieka w Federacji Rosyjskiej, które powinny zostać rozwiązane. Wciąż pozostaje ono bez odpowiedzi.

Rok po tym wydarzeniu stowarzyszenie sprawdziło, czy w kwestii praw człowieka zaszła w Federacji Rosyjskiej jakaś poprawa. AI uznała, że pomimo pewnych kroków w tym kierunku, w wielu obszarach nastąpiło wręcz pogorszenie sytuacji.

Zwycięża bezkarność wobec sprawców naruszeń praw człowieka, ataków na działaczy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i prawników. Bezkarność, która przeszkadza w budowaniu silnego społeczeństwa obywatelskiego.

Brak stabilność i potyczki zbrojne to charakterystyczne cechy Północnego Kaukazu, gdzie ugrupowania zbrojne uciekają się do środków, które naruszają uznane na forum międzynarodowym prawa człowieka. Ludzie wciąż są porywani lub padają ofiarą wymuszonych zaginięć, są arbitralnie zatrzymywani, torturowani, a nawet mordowani w miejscach zatrzymań. Władze uznają proklamowane ostatnio zakończenie „operacji antyterrorystycznej” w większości terytorium Czeczenii jako krok w kierunku normalizacji. Amnesty International uważa jednak, że nie ma normalizacji bez pociągnięcia do pełnej odpowiedzialności osób, które łamały prawa człowieka w tym regionie.

W wielu miejscach Federacji Rosyjskiej często naruszane było prawo do zgromadzeń: władze szczególnie zakazywały demonstracji organizowanych przez opozycję. Często dochodziło do zatrzymywania uczestników takich manifestacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Spójrz, możemy robić interesy z Rosją, z prezydentem Putinem, to na prawdę silny człowiek. Tak właśnie trzeba kierować każdym krajem, Rosją, Gruzją. Spójrz jak traktuje prasę i opozycję!"

Tak miał powiedzieć Micheil Saakaszwili do swojego ministra spraw zagranicznych Tedo Japaridze po pierwszym spotkaniu prezydentów Gruzji i Rosji w Moskwie (2004).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.