Facebook Google+ Twitter

Wzrasta napięcie między Białorusią a Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-14 21:32

Białoruskie MSZ twierdzi, że dokumenty podpisane dziś w Moskwie podczas szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym są nieważne.

Według białoruskiej dyplomacji nieważne z punktu widzenia prawa są porozumienia pod, którymi nie podpisał jeden z członków organizacji. ODKB to układ wojskowy w skład, którego wchodzą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan, Armenia i Kirgistan. Białoruś zbojkotowała dzisiejszy szczyt ODKB. Do Moskwy nie poleciał ani prezydent Aleksander Łukaszenka ani minister spraw zagranicznych Siergiej Martynow.

W Mińsku tłumaczą, że - nie można podpisywać porozumień o bezpieczeństwie wojskowym jeśli zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne jednego z członków organizacji. Białoruś zarzuca Rosji wprowadzanie nieuzasadnionych sankcji w handlu mlekiem i nabiałem co może doprowadzić białoruskich producentów do bardzo dużych strat. Rosyjskie MSZ nazywa białoruski bojkot - typowo politycznym i nie mającym żadnych podstaw.

Według rosyjskiej dyplomacji zawarte na szczycie w Moskwie porozumienia są ważne i brak podpisów strony białoruskiej nie zmienia tego faktu. Zdaniem Rosjan - Białoruś będzie musiała podpisać porozumienia pod groźbą odpowiedzialności prawnej wynikającej z regulaminu ODKB. Niezależni eksperci twierdzą, że sytuacja między Mińskiem a Moskwą jest bardzo napięta i może jeszcze się pogorszyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.