Facebook Google+ Twitter

Wzrośnie opłata za tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-03 15:20

Julia Tymoszenko zapowiedziała, że w przyszłym roku wzrośnie opłata za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Tym samym premier zaprzeczyła informacjom prasowym, jakoby zmiana kontraktów gazowych na korzyść Kijowa oznaczała ustępstwa na rzecz Rosji.

Julia Tymoszenko podkreśliła, że opłata wzrośnie o 65-70 procent. Poinformowała już o tym Władimira Putina w czasie wtorkowego spotkania w Sopocie. Premierzy ustalili wtedy, że Ukraina będzie płacić za tyle gazu, ile zużywa. Odstąpiono tym samym od wymienionej w kontraktach na ten rok zasady „bierz lub płać".

„Z przyjemnością dowiedziałem się o obietnicy rosyjskiego premiera" - powiedział Wiktor Juszczenko. Według prezydenta, jeżeli Rosjanie zdecydowaliby się na ukaranie Ukrainy za zmniejszenie odbioru gazu w I półroczu, sankcje sięgnęłyby 42 miliardów hrywien, czyli 14 miliardów złotych. Wiktor Juszczenko podkreślił jednocześnie, że chciałby, aby ukraińsko-rosyjskie kontrakty gazowe zostały zmienione zgodnie z porozumieniem z Sopotu.

Wczorajszy „Kommersant" sugerował, że Kijów będzie zmuszony do ustępstw na rzecz Rosji w zamian za zgodę Moskwy na ograniczenie zakupów gazu przez ten kraj. Zdaniem gazety, w grę wchodzi obniżenie opłaty za tranzyt rosyjskiego paliwa przez terytorium Ukrainy oraz sprzyjanie rosyjskiemu biznesowi w inwestowaniu w tym kraju. O ile pierwszą ideę Julia Tymoszenko dzisiaj odrzuciła, o tyle druga nie została przez premier skomentowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.