Facebook Google+ Twitter

Wzrost akcyzy na papierosy, alkohol i samochody

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 08:52

Od Nowego Roku wzrosną akcyzy na papierosy, wyroby spirytusowe i samochody. Dzięki temu wpływy do budżetu wzrosną około 3 miliardy złotych.

Najwięcej, bo miliard 900 tysięcy złotych wpłynie do budżetu z tytułu wyższej akcyzy na papierosy. Witold Lisicki z Ministerstwa Finansów wyjaśnia, że ta podwyżka wiąże się z wymaganiami Unii Europejskiej. W ten sposób zostanie osiągnięta stawka 64 euro z tysiąca sztuk papierosów w najpopularniejszej kategorii cenowej.

W tym roku zmieniają się również zasady opodatkowania energii elektrycznej. Zmiana wiąże się z przeniesieniem opodatkowania z producentów na dystrybutorów prądu, jednak ta zmiana nie powinna wpłynąć na wysokość naszych rachunków za prąd.

Część podwyżek wiąże się z planowanym utworzeniem Rezerwy Solidarności Społecznej, który ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu finansowego. W tym celu wzrasta między innymi akcyza na wyroby spirytusowe, co może spowodować wzrost ceny wódki o złotówkę.

Rośnie też akcyza na samochody z silnikami o pojemności powyżej dwóch litrów. Podniesiona została również akcyza na wino i napoje fermentowane, co może spowodować wzrost ceny około 20 groszy za butelkę. Z kolei od marca można się spodziewać nieco wyższych cen piwa. Dzięki tym podwyżkom do budżetu wpłynie miliard 140 milionów złotych z przeznaczeniem na Rezerwę Solidarności Społecznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.