Facebook Google+ Twitter

Wzrost liczby katolików, kleryków i księży

Zamieszczone w roczniku watykańskim dane mówią, że w roku 2008 nastąpił wzrost liczby katolików, kleryków i księży na całym świecie.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wierni-jasna-gora.jpgWedług danych zamieszczonych w roczniku watykańskim 20 lutego br., liczba katolików wzrosła o 1,7 procenta w porównaniu do danych z końca 2007 roku. Obecnie, na całym świecie, liczba katolików wynosi 1,166 mld, 19 mln więcej.

Liczba księży, w odniesieniu do końca 2007 roku wzrosła o 1142 wynosząc na koniec 2008 roku 409,166. Jak wynika z danych, największa liczba księży dotyczy Europy i stanowi 47,1 procenta ogólnej sumy. 30 procent znajduje się w obu Amerykach, 13,2 w Azji, i 1,2 w Oceanii.

Liczba kleryków wzrosła o ponad 1 procent, z 115,919 do 117,024. Największy wzrost kleryków zanotowano w Oceanii, o 6,5 procenta, Azji o 4,4 procenta oraz w Afryce o 3,6. Mimo wzrostu na innych kontynentach, Kościół katolicki w Europie odnotował spadek liczby kleryków o 4,3 procenta.

Czytaj więcej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Grzegorz Mikrut
  • Grzegorz Mikrut
  • 02.01.2011 15:48

To wspaniała informacja, oznaczająca globalny wzrost człowieczeństwa wśród obywateli świata. Żal mi tych co się z tego nie cieszą. Żal mi też tych, co religię katolicką, założoną przez samego Boga na ziemi, który uwiarygodnił ją własnym zmartwychwstaniem (z tym faktem nie da się polemizować, jest zbyt dobrze udokumentowany), stawiają na równi z innymi bujdami, opartymi na oświadczeniu jednej osoby, której uwierzyli ci, co nie znali lub nie chcieli znać prawdziwego Boga. Taką "religię" to może sobie każdy założyć, jak np. Hubbard założyciel scjentologii. Natomiast religia prawdziwa jest jedna, bo Bóg jest jeden. Przekonacie się o tym po śmierci, choćbyście nawet tego nie chcieli. Nikt się nas nie pytał czy chcemy żyć przed naszym poczęciem, tak samo nikt się nie będzie pytał o naszą zgodę na życie wieczne po śmierci. Od nas tylko tutaj zależy, gdzie po śmierci wylądujemy - w szczęściu czy w nieszczęściu. Pomyślcie o tym na chłodno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niesamowite, jakby księży było nam mało...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2010 21:52

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że o pieniądze, starzy księża się wykruszają, a młody narybek potrzebny. Tym bardziej jak jest szansa np. zostać kapelanem w służbach mundurowych. Sami księża powiadają, że kapelani wojskowi w miastach gdzie zlikwidowano garnizony wojskowe wygrali los na loterii - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz jasna, dane statystyczne mogą mieć różną wymowę; zarówno te procentowe, jak i w liczbach bezwzględnych.
Za liczbami kryją się zjawiska, za zjawiskami - ich bezpośrednie i pośrednie przyczyny.
Co zatem przyczyną wzrostu liczby wiernych - działalność ewangelizacyjna i świadomy wybór neofitów czy przyrost naturalny i "rekrutacja" niemowląt?
Istotne pytanie, jakie można by przy tej okazji postawić, to: "-I co z tego wynika?"
Bowiem gdyby określone wyznanie było powszechnie znane z przestrzegania wysokich mierników uczciwości, moralności i krzewienia pokoju, statystyki owe mogłyby nastrajać optymistycznie.
Niestety, przestępczość, upadek obyczajów i wojny - obserwowane wśród narodów uznawanych za niemal monolitycznie katolickie - pokazują, że wierzenia (przynajmniej te deklarowane) nijak nie przekładają się na życie.
Czy zatem istnieje religia, której wyznawcy przyczyniają się do eliminacji owych negatywnych zjawisk społecznych, przynajmniej z własnego życia?
Bo jeśli taka istniałaby, wówczas to jej należałoby życzyć szybkiego wzrostu liczebnego, dla dobra ogółu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale im te wskazniki sakacza, zaleznie od potrzeb... raz placza ze im powolania spadaja a innym razem ze rosna :D Nie ma to jak statystyka - jesli moj sasiad pierze swoja zone kazdego dnia az krew sika, a ja swojej nawet kwiatkiem, to statystycznie obaj bijemy swoje zony co drugi dzien... ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natomiast w Polsce jest odwrotnie, mimo, KK panoszy się bez ograniczeń. A może właśnie dlatego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A za katolika uznaje się kogoś kto tylko po prostu został ochrzczony? Aha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.