Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28249 miejsce

Wzrost składek ZUS dla małych przedsiębiorstw - jeszcze w maju

W tym miesiącu małe firmy zapłacą wyższe składki ZUS, a to za sprawą podwyżki składki wypadkowej. To już trzecia podwyżka składek w tym roku.

Logo ZUS / Fot. logo ZUS/wikimedia CommonsJak informuje egospodarka.pl jeszcze w maju tego roku właściciele małych przedsiębiorstw będą musieli odprowadzić wyższą składkę do ZUS-u. Powód - podwyżka kwoty stopy procentowej składki wypadkowej. Składka w przypadku firm zatrudniających średnio 9 osób, oraz przedsiębiorstw jednoosobowych, wzrasta z 1,67 proc. do 1,93 proc. podstawy wymiaru.

Co oznacza to w praktyce? Otóż składka wypadkowa dla najmniejszych przedsiębiorstw, które opłacają składki zusowskie od minimalnej podstawy, wzrasta z dotychczasowej kwoty 35,33 zł do 40,83 zł. Jeśli chodzi o małe firmy dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą, płacą one tzw. "preferencyjny ZUS", a składka wypadkowa wzrośnie z 7,52 zł do 8,69 zł.

Od początku roku składki odprowadzane do ZUS-u z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wzrosły już dwa razy - w lutym i marcu. To trzecia taka podwyżka, tym razem składki wypadkowej. W sumie od stycznia zobowiązania właścicieli małych firm wzrosły o około 10 proc. wobec ZUS łącznie ze składką zdrowotną.

Zmiany wielkości płaconych składek wprowadzone zostają zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.