Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6446 miejsce

X-37B - tajemniczy wahadłowiec US Air Force znowu w kosmosie

X-37B zostanie wysłany na orbitę w kolejnej tajnej misji. Będzie to czwarty lot mini-wahadłowca U.S. Air Force. Na 20 maja zaplanowano wystrzelenie rakiety Atlas V, która wyniesie w kosmos ściśle strzeżoną tajemnicę amerykańskiej armii.

X-37B Orbital Test Vehicle; 13.04.2010r. w Titusville, Floryda, USA. By US Air Force [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. US Air ForceX-37B zostanie wysłany na orbitę w kolejnej tajnej misji. Będzie to czwarty lot mini-wahadłowca U.S. Air Force. Na 20 maja zaplanowano wystrzelenie rakiety Atlas V, która wyniesie w kosmos ściśle strzeżoną tajemnicę amerykańskiej armii.

Orbiter X-37B przypomina miniaturową wersję promów kosmicznych, jakie z powodzeniem użytkowała przez lata NASA. Amerykańska agencja zakończyła realizację programu Space Transportation System (STS) w 2011r.

"Jesteśmy podekscytowani naszą czwartą misją X-37B" - oświadczył Randy Walden, dyrektor Air Force Rapid Capabilities Office. "Z wykazanym sukcesem pierwszych trzech misji, jesteśmy zdolni zwrócić naszą uwagę od początkowych sprawdzianów pojazdu do testów z ładunkami doświadczalnymi."

Co kryje wnętrze X-37B i jakie są jego konkretne zadania, tego dokładnie nie wiadomo, gdyż informacje są utajnione. Jednak przedstawiciele sił powietrznych Stanów Zjednoczonych ujawnili kilka szczegółów dotyczących zapowiadanej misji.

"Air Force Research Laboratory (AFRL), Space and Missile Systems Center (SMC) i Air Force Rapid Capabilities Office (AFRCO) prowadzą badania nad eksperymentalnym systemem napędu X-37B w misji 4" - kpt. Chris Hoyler, rzecznik Sił Powietrznych, udzielił odpowiedzi w mailu dla serwisu Space.com. "AFRCO będzie również zajmować się licznymi rozwijanymi tworzywami, jakie znajdują się na pokładzie X-37B, gdzie NASA bada trwałość różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej" - dodał Hoyler.

X-37B (infografika). http://www.astroblogs.nl/2014/05/10/mysterieus-ruimteschip-draait-al-500-dagen-rond-de-aarde/ / Fot. astroblogs/space.comUS Air Force posiada dwa statki kosmiczne X-37B zbudowane przez Phantom Works, ośrodek badawczo-rozwojowy wytwórni Boeing. Zasilanie wahadłowców stanowi energia słoneczna. Wymiary: około 29 metrów długości i 9,5 metrów wysokości przy rozpiętości skrzydeł ok. 4,6 metra i ładownia porównywana do wielkości sypialni w kabinie ciężarówki. X-37B startuje pionowo ze szczytu rakiety, a ląduje "tradycyjnie" na pasie lotniska, tak jak dawniejsze promy kosmiczne.

Jeden z dwóch pojazdów X-37B realizował pierwszą i trzecią misję programu, które były znane jako OTV-1 i OTV-3, odpowiednio. "OTV" jest skrótem od "Orbital Test Vehicle". Drugi z wahadłowców brał udział w OTV-2. U.S. Air Force nie zdradza, który z orbiterów został wyznaczony do misji zapowiadanej na maj.

OTV-1 rozpoczęto w kwietniu 2010r. i zakończono pomyślnym lądowaniem wojskowego mini-wahadłowca w grudniu tego samego roku, po 225 dniach pobytu na orbicie. OTV-2 wystartowano w marcu 2011r.; bezzałogowiec krążył nad Ziemią przez 469 dni, kończąc swoją misję w czerwcu 2012r.. Rozpoczęta w grudniu 2012 roku OTV-3 przyniosła rekord długości trwania lotu kosmicznego - 675 dni; lądowanie w październiku 2014r. Przedstawiciele U.S. Air Force nie mówią niczego bliższego o planowanej długości misji OTV-4.

"X-37B zaprojektowano dla orbitowania przez czas 270 dni" - powiedział kpt. Hoyler. "Zademonstrowane zostały dłuższe misje. I tak jak w poprzednich misjach, rzeczywisty czas trwania będzie zależał od celów badawczych, zachowania statku na orbicie i warunków do lądowania."

Tajemnice otaczające X-37B i sekret jego ładowni, podsycają spekulacje, iż pojazd może być wykorzystany jako broń kosmiczna szczególnego rodzaju. Jednak przedstawiciele Air Force wielokrotnie już odrzucali takie domniemania.

"Główne cele X-37B są dwojakie: technologie kosmiczne wielokrotnego użytku dla przyszłości Ameryki w kosmosie i uruchomienie eksperymentów, które mogą powrócić i zostać przeprowadzone na Ziemi" - U.S. Air Force pisze w oficjalnych materiałach online na temat X-37B. "Technologie poddane testom w programie obejmują zaawansowane systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania, systemy ochrony termicznej, awionikę, struktury wysokotemperaturowe i uszczelnienia; izolacje wielokrotnego użytku, lżejsze systemy elektromechaniczne w lotnictwie; oraz autonomia lotu orbitalnego, ponowne wejście w atmosferę i lądowanie."


źródło: Space.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.