Facebook Google+ Twitter

X edycja podróży studyjnej dla dziennikarzy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-07 00:21

Fundacja Genshagen oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej organizują wspólnie X edycję podróży studyjnej dla dziennikarzy pt. "Wyzwania polityki kulturalnej Polski, Niemiec, Europy oraz III Polsko-Niemieckie Dni Mediów", która odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2010 r. w Dreźnie, Halle an der Salle i Essen. Nabór kandydatów trwa do 12 maja 2010 roku.

 / Fot. Fundacja Genshagen oraz Fundacja Współpracy Polsko-NiemieckiejZa politykę kulturalną Niemiec - zgodnie z konstytucją - odpowiadają przede wszystkim kraje związkowe, powiaty i miasta. Republika Federalna pełni natomiast ogólne funkcje reprezentacyjne. Niektóre z zadań, jak na przykład europejska polityka kulturalna, leżą w zakresie kompetencji zarówno państwa, jak i krajów związkowych. Bogactwo kulturowe Niemiec tworzy również wiele inicjatyw społecznych, wywierających duży wpływ na życie kulturalne i społeczne. Już od dłuższego czasu przemiany demograficzne, rewolucyjny rozwój mediów oraz dramatyczny brak pieniędzy w czasach kryzysu gospodarczego wpływają znacząco na stan polityki kulturalnej.

W okresie społecznej zmiany paradygmatu musi ona odnaleźć nowe miejsce, aby nadal
dobrze funkcjonować. W Niemczech, podobnie jak i w innych krajach, rozwija się nowy wymiar polityki kulturalnej łączący edukację, sztukę i kulturę, który wywiera wpływ na pozostałe działy społeczne i polityczne.

Upowszechnianie kultury i sztuki pozostaje w centrum tej polityki, zaś edukacja kulturalna odgrywa tu główną rolę. Również w Polsce i we Francji w obrębie dyskusji o polityce kulturalnej poruszane są podobne tematy. Instytucje kulturalne starają się rozwinąć programy, które w większym stopniu zaspokoją potrzeby nowych grup docelowych. W rozmowach z przedstawicielami ministerstw, fundacji i instytucji kulturalnych, ale także z ekspertami i praktykami przekazu kultury i sztuki poruszone zostaną kwestie aktualnych wyzwań polityki kulturalnej na płaszczyźnie niemieckiej i europejskiej. Ponadto zaprezentowane zostaną wybitne projekty kulturalne, na przykład te w ramach europejskiej stolicy kulturalnej Ruhr2010.

W ramach programu podróży przewidziany jest również udział w III Polsko-Niemieckich Dniach Mediów w Dreźnie, które stanowią profesjonalną platformę wymiany poglądów. Będzie to również okazja do osobistych spotkań dla dziennikarzy i medioznawców z Polski i Niemiec. Podczas Forum Mediów uczestnicy wraz z ekspertami mogą podjąć dyskusję na temat bieżących tematów politycznych, wielopłaszczyznowych stosunków polsko-niemieckich, a także zasadniczych aspektów pracy dziennikarskiej. Tegoroczne Dni Mediów poświęcone są zagadnieniom wzajemnych stosunków Polski, Niemców i Wschodu - jakie są perspektywy europejskiej polityki wschodniej? Jak działa dziennikarstwo transgraniczne i jaki wpływ mają media na politykę? Jak rysuje się przyszłość? Wśród zaproszonych gości są m.in. Hans-Gert
Pöttering,  Adam Daniel Rotfeld, Paweł Świeboda czy Elmar Brok. Uroczystym akcentem Dni Mediów będzie ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie XII Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w trzech kategoriach za najlepsze prace powstałe w 2009 roku.

Malwina Pryjda, Anna Cieszewska

Prosimy o kontakt pod numerem telefonu +49 3378 80 59 13 lub mailowo pryjda@stiftung-genshagen.de.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.