Facebook Google+ Twitter

X Festiwal Nauki - wyzwaniem dla dziennikarza naukowego.

Dziennikarz naukowy znajdzie pracę szybciej niż niejeden jego kolega piszący felietony czy reportaże o tematyce społecznej. Nauka jest z początku tematem mniej wdzięcznym - ale zawsze ciekawym - podkreśla publicystka Magdalena Bajer

Dni Nauki - FestiwaleZakończył sie X Festiwal Nauki w Warszawie. Bogactwo wykładów, spotkań, warsztatów, pokazów, zetknięć z żywą nauką w laboratoriach. Z każdej niemal dziedziny. Znakomita okazja, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego i...napisać o tym.

Pytanie tylko jak? Sprawozdanie z panelu naukowego wcale nie musi być nudne i odtwórcze, jeśli ma się na nie ciekawy pomysł i dysponuje warsztatem. Pisanie o szyfrach, badaniu snu, poznawaniu osobowości drugiego człowieka, nie powoduje ziewania. Trzeba dany temat sproblematyzować i skupić się na czymś co wzbudziło nasze największe zdziwienie. Odnieść otrzymaną wiedzę do własnych doświadczeń i stawiać pytania. Rzetelność dziennikarska nakazuje też, aby precyzyjnie oddzielić własne sądy od tez prelegentów - naukowców.

Ale nie tylko nauka jest ważna, ale też ludzie, którzy ją tworzą. Warto spojrzeć na człowieka, jego sposób rozumowania, formułowania myśli. Jednym słowem - na jego osobowość. Wskazać praktyczne (jeśli takowe są możliwe) odniesienia do tematu.

Obecność na panelu naukowym, w laboratorium doświadczalnym lub na debacie z dziedziny humanistyki to równie dobry materiał jak ten zebrany z biegania z aparatem po mieście czy przemyślany felieton napisany przy kawie w czterech ścianach. Bo jak mawia - Edwin Bendyk redaktor działu naukowego tygodnika "Polityka" na swoim blogu : "The only news is sience". To parafraza do popularnego stwierdzenia, że tylko zła informacja jest dobrą informacją. Społeczeństwo nie zawsze wierzy, że nauka jest dobra. Dlatego trzeba ją problematyzować, a nie popularyzować. Zrozumieć myślenie o nauce innych i sprawić, aby nas zrozumieli - mówi redaktor.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dla własnej obrony dodam, że dodatkowe informacje, o których mowa, zostały umieszczone przeze mnie w tekście, ale cóż...mimo mych próśb zostały usunięte... Dobrze więc, że istnieją chociaż komentarze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, jest nawet mapka, ale nie zwróciłem na nią uwagi... W tekście nie znalazłem i (już) zrzędziłem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko w stolicy! Oto link http://dn.esimple.pl - tam informacje na temat festiwali w innych częściach Polski. Większosc miała już miejsce we wrześniu...Niektóre są jeszcze w październiku na Dolnym Śląsku, w Poznaniu , Siedlcach. Ale w przyszłym roku powtórka - więc nic straconego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że tylko w stolicy... A daleka prowincja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę Internetowej Gazety Festiwalu http:// igf.waw.pl. To źródło licznych artykułów z odbywających sie imprez Festiwalu Nauki, dla tych, którzy nie mogli jednocześnie być wszędzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze przedstawienie osiągnięć nauki, dyskusje, wykłady, pokazy, noc w laboratoriach i na ostrym dyżurze. Najpiękniejsze i najoptymistyczniejsze przedsięwzięcie ostatniego roku w Naszym kraju, z szerokim zainteresowaniem młodzieży, ale i osób starszych. Mam nadzieję, że pokaże się więcej komentarzy uczestników Festiwalu Nauki. Ja ze swej strony dziękuję wszystkim organizatorom, zwłaszcza Pani Prof. Magdalenie Fikus i wszystkim naukowców, którzy czasami całe dnie przekazywali swoją wiedzę. Cudowny, słoneczny naukowy tydzień w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.