Facebook Google+ Twitter

X Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Festival Experyment 2010

Magiczne miejsce - Zbąszyń. Niewielkie miasto wielkich ludzi, otwartych na sztukę, na artystów ze świata. Tegoroczny festiwal, trwający od 4 do 11 lipca, podobnie jak poprzednie edycje emanował energią swych artystów i ich sztuki.

Można by czasem pomyśleć, że Polska nie jest przyjaznym miejscem dla sztuki. Wiele czynników się na to składa i długo by o tym mówić... Na szczęście Experyment i jego X edycja zdają się przeczyć tej tezie. Do małego Zbąszynia przyjechało około dwustu artystów z calego świata: Kolumbii, Francji, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii, Danii, odległego Uzbekistanu, oczywiście z Polski...

W dziesiątej edycji Experymentu było bardziej teatralnie, bo każdy kolejny Festival ma nieco zmienioną formułę. Więcej było "sceny" i nie zawsze był to teatr klasyczny. Można było też obejrzeć: performance, koncerty, happeningi na ulicy Senatorskiej, gdzie - czasem spontanicznie - "experymentatorzy" włączali się do akcji. Niejeden spektakl łączył w sobie kilka warstw jednocześnie np. "Czerwone rękawiczki", w którym przy muzyce fortepianowej i skrzypcowej, odbywało się performance do słów poezji pióra Urszuli Usakowskiej - Wolff.

Znane nazwiska uczestników Festivalu Experyment nikogo tu nie dziwią. Pojawiają się również młodzi jeszcze, ale świetnie się zapowiadający artyści. Od 4 do 11 lipca Zbąszyń był czasem spektakli, otwarć, wernisaży, koncertów muzyki współczesnej i dawnej, różnych działań artystów, po prostu żył sztuką. I coś magicznego na stałe wpisało się w to miejsce. Bo jak wytłumaczyć fakt, że ludziom, artystom, z nieraz odległych miejsc w Europie i na świecie, chce się przyjeżdżać do niewielkiego i peryferyjnego miasteczka, w którym odbywa się Festival Experyment, gdzie nie płaci się artystom za ich działania oraz nie zwraca kosztów podróży?

Co takiego, jaką energię, jaką charyzmę i pasję, wnieśli swoimi osobami i działaniami, państwo Kasia i Irek Solarkowie, pomysłodawcy, organizatorzy, artyści, "matka i ojciec" Experymentu? Dlaczego ich tak wszyscy, my, "experymentatorzy" kochamy? Dlaczego co roku, do pomocy w organizacji Festivalu, zgłaszają się młodzi wolontariusze? Co sprawia, że mimo wszelkich trudności, ogromu pracy, jaki trzeba włożyć w przygotowanie kolejnej edycji tego święta sztuki, jakim niewątpliwie stały się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Festival Experyment w Zbąszyniu, co roku w lipcu, spotykają się tu artyści?

Park Miejski ożywa kolorowymi jeziorkami i zaskakującymi instalacjami, Galeria Baszta po raz kolejny prezentuje znakomitą wystawę, po ulicach chodzą, nieraz dziwnie ubrani ludzie z identyfikatorami "artist" na szyjach... Kościół przy Rynku zamienia się w filharmonię i galerię sztuki, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej, z którego czasowo wynosi się eksponaty, staje się galerią sztuki współczesnej, Dom Katolicki jest salą koncertową, zabytkowe skrzydło Starego Dworca świetną przestrzenią na video prezentacje, wernisaże artystów wizualnych, miejscem koncertów i performancu.

To zbiorowe, pospolite ruszenie: wolontariuszy, organizatorów, mieszkańców, wszystkich w to zaangażowanych. I wszystko w małym Zbąszyniu. I wszystko to dzięki Solarkom, ich sercu, pasji, ciepłu, umiłowaniu dla sztuki, miłości do artystów i uporu w jakim trwają, świętym przekonaniu, że gdy się tylko chce, można nie tylko coś w sztuce w Polsce zmienić na lepsze, ale i góry przenosić!

Szczegółowy program

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

:) Pani Iro:) co znaczy: ach to pani? hahahaha:)
pozdrawiam BEAta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach, to Pani! Pozdrawiam Pani Beato :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.facebook.com/people/Beata-Pflanz/1444342333#!/album.php?aid=2041501&id=1444342333
http://www.facebook.com/people/Beata-Pflanz/1444342333#!/album.php?aid=2040819&id=1444342333

zapraszam do ogladania na FB

więcej u użytkownika Festival Experyment!!!
pozdrawiam BEAta

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka szkoda, że galerii brak :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Region Kozła to Stowarzyszenie Gmin na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Tworzy go 7 gmin: Trzciel, Zbąszynek, Babimost, Kargowa, Miedzichowo, Siedlec i Zbąszyń. Nazwa stowarzyszenia pochodzi od instrumentu ludowego - Kozła, który jest symbolem Regionu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgosiu... festiwal zapowiadałam przed jego rozpoczęciem link
:) Już dzisiaj, zapowiadam ze możesz spodziewać się kolejnego za rok , tradycyjnie na początku lipca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O takim interesującym wydarzeniu dowiaduję się teraz. Zbąszyń nie jest daleko od Poznania więc żałuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Ryszardzie - to jest region kozła...tyle, ze ta impreza jest w innym terminie...

i owszem:) Doroto - brałam udział po raz trzeci i nie żałuję - było niesamowicie jak zawsze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato... brałaś udział?.
W tym roku niestety siła wyższa sprawiła, że mając tak ciekawą imprezę pod nosem, nie mogłam w niej uczestniczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbąszyń kojarzy się z Regionem Kozła i jakoś mi tego brak. Tak się wszystko zmienia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.