Facebook Google+ Twitter

"X Święto Ciulimu – Czulentu". Lelowskie Spotkania Kultur

W Lelowie po raz dziesiąty odbywał się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "X Święto Ciulimu – Czulentu".

Przez dwa dni, 18 – 19 sierpnia 2012 r., w Lelowie po raz dziesiąty odbywał się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "X Święto Ciulimu – Czulentu". Lelowskie Spotkania Kultur. Jubileusz święta był okazją świetnej zabawy uczestników przy występach, m. in.: zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Żywczanie", "Golec uOrkiestra", zespołów klezmerskich "Chmielnikers" i "Acoustic Acrobats", a także podczas występu Leopolda Kozłowskiego i Przyjaciół.

Uroczym dopełnieniem festiwalu kultur był występ laureatów III Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu Piosenki Żydowskiej w Lelowie. Zdobywczynie trzech pierwszych nagród Weronika Glinka (I m.) z Małachowa, gmina Szczekociny, Karina Bryła (II m.) z GOK Wręczyca Wielka oraz Kinga Hyra (III m.) z GOK Wręczyca Wielka pięknie zaśpiewały swoje konkursowe piosenki. Laureatkom towarzyszył zespół "Chmielnikers" w składzie: Krzysztof Korban – akordeon, Marzena Trzebińska – wokal, Beata Misztal - skrzypce – manager zespołu, Michał Siemieniec – klarnet, Karol Krąż – perkusja i Adam Szymkiewicz - gitara basowa, puzon, kontrabas.
Ci świętokrzyscy klezmersi nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII-wiecznych zespołów muzycznych, grających na "świętych instrumentach" – z hebr. klej zemer. Dziś zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.

Jak powiedziała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie Ewa Molenda, konkurs stał na wysokim poziomie i poza trzema pierwszymi miejscami, przyznano także trzy wyróżnienia dla Kingi Tyjas i Weroniki Janasik z GOK Lelów oraz Natalii Pabiś z GOK Wręczyca Wielka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.