Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22516 miejsce

X Zabrzańska Konferencja - dzień pierwszy

Czwartek 23 maja na terenie Centrum Konferencyjno-Hotelowego Diament w Zabrzu, zainaugurowano została Jubileuszowa X Zabrzańska Konferencja. Prezydent Miasta Pani Małgorzata Mańka - Szulik w uroczystym wykładzie przedstawiła cel spotkania.

Pani Małgorzata Mańka - Szulik Prezydent Miasta Zabrze i gen. astronauta Mirosław Hermaszewski. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówInauguracyjne wykłady wygłosili zaproszeni goście:Organizatorzy z Urzędu Miasta Zabrze. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
- Pani Maria Napiórkowska Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
- Christopher Imbsen Zastępca Dyrektora Regionalnego na Europę, Światowej Organizacji Turystyki.
- Eusebi Cassnelles Honorowy Prezydent Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH.
- Paweł Niewiadomski Prezes Polskiej Izby Turystyki.
- Jacek Janowski Wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej POT Warszawa.
- Przemawia prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Szaflarski Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.
- prof. nadzw. dr hab. Inż. Bogusław Łazarz.
- Rudolf Jedlinek Burmistrz Miasta Essen.
- Lewarde Dubuc Dyrektor Generalny Centrum Historii Lewarde - Europejska Sieć Muzeów Górnictwa Węglowego.
kpt. lotnik Jerzy Makula / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków- Henryk Handszuh Przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla turystyki.

Pierwszy panel roboczy nosił tytuł: Transport lotniczy, kosmiczny oraz transport szynowy.
Prelegentami byli między innymi:
- kpt. lotnik Jerzy Makula mistrz świata w akrobacjach szybowcowych. Znany też jako pilot największy w Polce samolotów Boenig 767 w tym też na Dreamlinerze. Wykład nosił tytuł „Historia chmurach”.
- generał astronauta Mirosław Hermaszewski przedstawił swoje wspomnienia z lotu w kosmos jak historie swojej kariery. Wykład nosił tytuł Czy warto marzyć o lotach w kosmos”.
Zagraniczni goście z Peru, Hiszpanii i Francji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków- Jerzy Majcherczyk odkrywca kanionu Colca w Peru. Wykład nosił tytuł „Dokonania polskich inżynierów i odkrywców w Peru.Uczestnicy konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków

Postęp techniczny i technologiczny powoduje, że co dzisiaj jest nowoczesne już jutro to historyczny zbędny balast lub brzydko nazywany, że to złom. Wiele budynków po przeprowadzeniu wewnętrznej adaptacji może być przystosowane do innych niż przemysłowych celów.

Osobny temat to różnego rodzaju maszyny i inne urządzenia, Pani Dorota Kosińska z Urzędu Miasta Zabrze udziela wywiadu. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówktóre służyły człowiekowi w trudnej fizycznej pracy. Kolejny temat to pojazdy drogowe jak historyczne tramwaje, pojazdy, kolejowe, samochody i inne.

Chronienie takich zabytków jak pozostałości po kopalniach czy hutach ma wielkie znaczenie dla historii polskiego i europejskiego przemysłu wydobywczego i tzw. ciężkiego, z którym Śląsk jest ściśle związany.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.