XI Cracovia Maraton przyciągnął ponad 3 tys. biegaczy! Relacja

Piotr Drabik
Peter Kariuki Wanjiru z Kenii oraz Lucia Kimani z Bośni i Hercegowiny zwyciężyli w 11. edycji Cracovia Maratonu. W jednym z największych biegów masowych w naszym kraju udział wzięło ponad 3 tys. kobiet i mężczyzn.

Podczas tegorocznej edycji krakowskiego biegu masowego na dystansie 42,195 km miejsce startu i mety zostało zlokalizowane w okolicy stadionu im. Reymana. W poprzednich latach scenerią dla zwycięzców Cracovia Maratonu był Rynek Główny - nie oznacza to jednak, że już 11. edycja biegu odbiegała poziomem od pozostałych. Udział w tegorocznym maratonie wzięło ponad 3 tysiące zawodników z kilkudziesięciu krajów świata, a wśród nich znaleźli się amatorzy traktujący bieganie jako pasję oraz zawodowcy zdobywający trofea na wszystkich kontynentach. Czołówkę maratonu stanowili biegacze z Afryki i Europy. Wśród mężczyzn jako pierwszy dystans maratonu pokonał Peter Kariuki Wanjiru z Kenii z czasem 2 godz. 12 min. 11,2 sek. Zaraz za nim znaleźli się Edwin Kirui (również z Kenii, czas 2:12.34 3) i Faustin Mussa Starehe (Tanzania, czas. 2:12.58). Najlepszym z Polaków był Grzegorz Czyż, który z czasem 2:36:53 uplasował się na 14. pozycji.

Natomiast wśród Pań na podium znalazły się zawodniczki tylko ze starego kontynentu. Lucia Kimani z Bośni i Hercegowiny wygrała z czasem 2 godz. 36 min. 50,2 sek., a druga była Anastasia Zujewa (Rosja, czas 2:40.41 3). Miłą niespodziankę dla kibiców na trasie maratonu sprawiła Agnieszka Ciołek, reprezentująca klub KS AZS AWF Wrocław, która z czasem 2:41.31 wskoczyła na najniższy stopień podium. Warto przypomnieć, że przed tysiącami biegaczy na trasę Cracovia Maratonu wyruszyli niepełnosprawni zawodnicy poruszający się m.in. na specjalnych rowerach. Wśród nich najlepszy okazał się Rafał Wilk z Rzeszowa, który z czasem 01:09:36 zdeklasował rywali. Natomiast wśród Pań wygrała Monika Pudlis (Orneta, czas 01:27:47). Na całej trasie wyścigu niepełnosprawnych biegaczy kibice oklaskami i okrzykami zachęcali ich do walki z antycznym dystansem.

Fotorelacje:

Część 1
Część 2

Cracovia Maraton przez ponad 10 lat swojego funkcjonowania, zdołał sobie wyrobić markę jednego z najważniejszych w naszym kraju biegów masowych. Jest on również głównym wydarzeniem sportowym w grodzie Kraka i z roku na rok staje się coraz popularniejszy. W 2002 r. na starcie maratonu stawiło się ok. 1000 biegaczy, a rok temu ta liczba była trzykrotnie większa. Bieg spowodował spore utrudnienia w ruchu na ulicach miasta. Jego trasa przebiegała od Błoń w kierunku Rynku Głównego, Dębnik, Dąbia, Czyżyn i Nowej Huty oraz z powrotem do Błoń.