Facebook Google+ Twitter

XI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi

W dniach 2-18 listopada odbędzie się w Łodzi XI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, tradycyjnie organizowany przez łódzki Teatr Logos oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. W ramach programu odbędzie się prawie 30 imprez.

Pianista Leszek Możdżer. / Fot. Dziennik Łódzki	Grzegorz GałasińskiInauguracja tego kulturalnego przedsięwzięcia nastąpi 2 listopada o godz. 19 w Teatrze Nowym. Wtedy to najpierw zabrzmi sygnał festiwalu autorstwa Jacka Wierzchowskiego, a następnie widzowie zobaczą monodram Jerzego Treli „Wielkie Kazanie Księdza Bernarda” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl przygotowany przez dyrektora krakowskiego Teatru STU, to prezent dla obchodzącego 20-lecie działalności Teatru Logos, który - jak twierdzi profesor Irena Sławińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - jest jedynym teatrem chrześcijańskim w Polsce, a może i w Europie działającym na tak szeroką skalę. Wśród występujących artystów znajdą się przyjaciele artystów Teatru Logos i jednocześnie stali goście festiwalu: pianista Leszek Możdżer oraz zespoły - Raz Dwa trzy i Voo Voo.

– Program jest tradycyjnie zróżnicowany, ale z racji jubileuszu 20-lecia Teatru Logos szczególny nacisk położyliśmy na propozycje sceniczne. Nie zabraknie atrakcyjnych koncertów i propozycji plastycznych – mówi ks. Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych i jednocześnie dyrektor festiwalu.

Sam Teatr Logos pokaże dwa przedstawienia. Będzie to „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego i premierowy „Andrzejek” Franciszki i Bogusława Kierców. W sumie przygotowano jedenaście spektakli teatralnych, trzynaście koncertów i trzy wystawy. Odbędą się także trzy specjalne msze.

Zainteresowani będą mieli możliwość obejrzeć występy nie tylko polskich artystów. Przybędą bowiem także twórcy z Anglii, Armenii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Ukrainy i Włoch.

W ubiegłym roku łódzki Festiwal Kultury Chrześcijańskiej został włączony do światowej sieci festiwali muzyki sakralnej. Dlatego program niektórych koncertów wypełni muzyka religijna. Atrakcję stanowić mają m.in. hiszpańskie modlitwy flamenco (saetas), muzyka ormiańska i flamandzka.

Festiwal odbywający się zawsze w listopadzie od roku 1997 stanowi ważne wydarzenie w życiu kulturalnym nie tylko samych chrześcijan, ale i całego miasta. W tym roku festiwalowe imprezy odbywać się będą na terenie aż dziesięciu placówek. Widzów zaprasza Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Nowy, Teatr Powszechny, Teatr Studyjny, Teatr Logos, Kościół Środowisk Twórczych, Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, Studio Opus, Łódzki Dom Kultury oraz łódzka filmówka czyli PWSFTViT.

Tegoroczna edycja festiwalu ma 42 sponsorów. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej. Biuro Festiwalu czynne jest od 27 października 2007 r. w godz. 10-18.30, a mieści się w siedzibie Teatru LOGOS przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 22.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.