Facebook Google+ Twitter

XI Maraton Pisania Listów Amnesty International trwa

Jedna z najpopularniejszych akcji związanych z prawami człowieka organizowana przez International, już od kilkunastu godzin trwa w wielu zakątkach całego świata.

 / Fot. Agnieszka PawłowskaJak podaje polska strona Amnesty International w tej chwili napisano już 65552 listy. A wszystko to w obronie fundamentalnch praw człowieka, których ta pozarządowa organizacja broni od początku swojego istnienia. A Maraton Pisania Listów to chyba jedna z najpopularniejszych akcji, w którą zaanagażować może się każdy. Jej celem jest pisanie listów do rządów i przedstawicieli państw, które prawa człowieka łamią. Każdy ma też okazję wyrazić swoje wsparcie wobec tych, których rządy prześladują bądź torturują.

Toruńska Amnesty International na ten dzień zadomowiła się w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie przez cały dzień od godziny 12. zbierają się ludzie, chcący pomóc w uwalnianiu więźniów sumienia. Jak twierdzą zgodnie członkowie organizacji jest to jedna z najskuteczniejszych akcji, co pokazują ci, którzy dzięki takim listom zostali uwolnieni i dziś korzystają z dóbr wolności słowa. Są wśród nich między innymi Birtukan Mideksy z Etiopii, Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej czy Rita Mahato z Nepalu.

Co ciekawe sama idea Maratonu narodziła się w Polsce. To właśnie w naszym rodzimym biurze AI ktoś wpadł na pomysł, by pisać listy w obornie represjonowanch. Najpierw akcja miała charakter lokalny, potem przyłączyły się do niej inne kraje takie jak USA czy Nowa Zelandia.

W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 108 tysięcy listów, a w Toruniu - 730. Czy w tym roku padanie rekord? Patrząc na statystyki, możliwe, że tak, bo liczba listów rośnie z roku na rok. Amnesty International coraz szerzej reklamuje swoją akcję, a ta staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.

Zobacz jak w tym roku organizacja reklamowała Maraton:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zdzisław Mac
  • Zdzisław Mac
  • 12.12.2010 15:52

Maraton Pisania Listów - rzecz nader szlachetna, choć tylko raz w roku. Namawiam do wstąpienia do AI. Jestem jego członkiem od lat. To najważniejsza z legitymacji jakie posiadam a bardziej wymownego symbolu jak znak AI do tej pory nie spotkałem.
http://www.stwerburghs.org/images/local_groups/local_Amnesty_International_Group.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.